Göğüs Büyütme Ameliyatına Nasıl Hazırlanmalı?

Öncelikle boyut, hissiyat ve genel görünüm hakkında bir plastik cerrahla görüşmelisiniz. Cerrah size, cerrahi yöntem seçeneklerinizin yanısıra belirli implant türleri hakkında bilgi verecektir:  yumuşak ve düz yüzeye sahip, yuvarlak veya gözyaşı şeklinde, salin veya silikon.

Her bir belgeyi dikkatlice inceleyin ve kayıtlarınız için tüm alakalı bilgilerin kopyasını alın.

Ameliyata karar vermeden önce göğüs büyütme hakkındaki bazı önemli faktörleri göz önünde bulundurun:

  • Göğüs implantları göğüslerin sarkmasını engellemez. Sarkmayı düzeltmek için göğüs büyütmenin yanısıra göğüs kaldırma operasyonuna ihtiyacınız olabilir.
  • Göğüs implantları yaşam boyunca garanti edilmez. İmplant yırtılması olasıdır. Aynı zamanda, göğüs büyütme sonrası göğüsler yaşlanmaya devam edecektir ve kilo alma verme gibi faktörler zamanla göğüslerin görünümünü değiştirebilir. Bu sorunlardan herhangi biri için ek ameliyat gerekebilmektedir.
  • Mamogramlar daha karmaşık hale gelebilir. Göğüs implantlarınız varsa, rutin mamogramlar, ek olarak özel görüntüler gerektirir.
  • Rutin MRI taramalarına ihtiyaç duyulabilir. Gıda ve ilaç dairesi, ilk implant ameliyatından 3 yıl sonra başlamak üzere, her 2 yılda bir silikon göğüs implantlarının MRI taramasıyla kontrol edilmesini tavsiye eder. Fakat hala rutin MRI taramalarının faydalarının, tarama ücretini haklı çıkarıp çıkarmadığı tartışılmaktadır. Ayrıca rutin MRI taramalarının, gereksiz ameliyatlara yol açma potansiyeli olduğu yönünde endişeler vardır.
  • Göğüs implantları emzirmeyi engelleyebilir. Bazı kadınlar göğüs büyütme sonrası başarılı bir şekilde emzirebilirler fakat diğerleri bu konuda zorlanabilmektedir.
  • Sağlık sigortası göğüs implantlarını karşılamayabilir. Mastektomi gibi implant rekonstrüksiyonu gerektiren ameliyatlar dışında göğüs büyütme sağlık sigortası tarafından karşılanmaz. İlgili ameliyatlar ve daha sonra yapılacak görüntüleme testlerini de hesaba katarak tüm masrafları karşılayabilme konusunda kendinizi hazırlayın.
  • Göğüs implantı alındıktan sonra ek ameliyatlar gerekebilir. İmplantların alınmasına karar verirseniz, göğüslerin estetik açıdan memnun edici bir görünüme kavuşması için göğüs kaldırma ve diğer düzeltici ameliyatlar gerekebilir.

Göğüs büyütme ameliyatına karar verirseniz, ileride  laboratuvar testleri ve mamogram referans noktasına ihtiyaç duyabilirsiniz. Doktorunuz da ameliyat öncesi belirli ilaçları ayarlayabilir. Örneğin, kanamayı artırabilecek aspirin gibi ilaçlardan kaçınmanız gerekir.

Sigara içiyorsanız doktorunuz ameliyattan belli bir süre önce bırakmanızı isteyecektir.

Ameliyat sonrası arabayı sürmesi için bir başkasını ayarlayın ve en azından ilk gece sizinle birlikte kalmasını sağlayın.

Total
0
Shares
Total
0
Share