Göğüs Büyütme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Göğüs büyütme birtakım risklere sahiptir:

  • Göğüs implantının şeklini bozan yara dokusu (kapsüler kontraktür)
  • Göğüs ağrısı
  • Enfeksiyon
  • Genellikle geçici olmakla birlikte meme ve meme ucu hissiyatında değişimler
  • İmplant akıntısı veya yırtılması

Bu komplikasyonlardan herhangi birini düzeltmek implantın alınması veya yerleştirilmesi gibi ek bir ameliyat gerektirir.

2011’de yayınlanan bir Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) kritiği, göğüs implantları ve bağışıklık sisteminin nadir bir kanseri olan anaplastik büyük hücre lenfomaları (ALCL) arasında olası bir ilişki buldu. Fakat aradaki bağlantı net bir şekilde tanımlanmadı ve yeterince desteklenmedi. Genel nüfus içinde ALCL hastalığına sahip kadınların sayısı oldukça düşüktür ve hatta göğüs implantına sahip kadınlar arasında bu sayı daha da düşmektedir.

Sonuçlar

Göğüs büyütme ameliyatının sonuçları için beklentilerinizi gerçekçi seviyelerde tutun.

Bu ameliyat göğsün boyut ve görünümünü değiştirebilir. Hatta vücudu daha formda gösterip öz güveninizi güçlendirebilir. Fakat aradığınız mükemmeliyet ise, hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Aynı zamanda unutmayınız ki; göğüs büyütme sonrasında da göğüsler yaşlanmaya devam edecektir. Kilo alma ve verme göğüslerin görüntüsünü değiştirebilir. Ameliyattan sonra göğüslerinizin görüntüsünden memnun olmazsanız bu sorunları düzeltmek için bir revizyon operasyonu gerekebilir.

Total
0
Shares
Total
0
Share