Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sırasında Nelere Dikkat Edilmeli?

Göğüs dikleştirme hastane veya bir poliklinik tesisinde yapılabilir. Bazı ameliyatlar yatıştırma ve lokal anestezi ile yapılmaktadır. Diğer durumlarda ise genel anestezi uygulanır ve ameliyat boyunca bilincinizin yerinde olmaması gerekir.

Ameliyat Sırasında

Göğüs derisini alma ve dokuyu yeniden şekillendirme yöntemleri değişebilmektedir. Cerrahınızın kullanacağı spesifik yönteme göre insizyon bölgesi ve sonuçta oluşan yara izleri belirlenir.

Doktorun uygulayabileceği insizyonlar:

  • Areolae etrafında -meme uçlarını çevreleyen koyu bölge
  • Areolaeden göğüs kıvrımına doğru dikey olarak
  • Göğüs kıvrımı boyunca yatay olarak

Doktorunuz göğüs dokusunu yeniden şekillendirmek için ve gerekli görülürse areolae hacmini azaltmak amacıyla göğsün derin katmanlarına dikişlee yerleştirebilir. Daha sonra doktor fazlalık deriyi alarak meme uçlarını daha yüksek bir pozisyona konuşlandıracaktır. Bu işlem tamamlandığında göğüs derisini bir araya getirir ve insizyonu dikiş, sargı bezi veya yapıştırıcılarla kapatır.

Prosedür genellikle 2-3 saat sürmektedir.

Prosedür Sonrasında

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra göğüsleriniz muhtemelen sargı bezi ve cerrahi destek sütyeni ile kapatılacaktır. İnsizyon bölgesinde fazlalık kan veya sıvıyı çekmesi için küçük tüpler yerleştirilebilir.

Göğüslerinizde yaklaşık 2 hafta boyunca şişlik ve morluk oluşacaktır. İnsizyon bölgesinde ağrı ve acı hissedilebilir ve bu bölge birkaç ay boyunca kırmızı veya pembe tonlarında kalır. Meme ucu, areolae ve göğüs derisinde uyuşukluk yaklaşık 6 hafta boyunca hissedilebilir.

Ameliyattan sonraki birkaç gün içinde ağrı kesicileri reçeteyle verildiği üzere kullanın. Gerilme, eğilme ve ağırlık kaldırmaktan kaçının. Göğüsleriniz üzerinde baskıyı azaltmak için sırt üstü veya yan pozisyonda yatın.

Göğüs dikleştirme ameliyatından sonra en azından 1-2 hafta boyunca cinsel ilişkiden kaçının. Doktorunuza saç yıkama, duş alma gibi günlük aktivitelere ne zaman başlayabileceğinizi sorun.

İnsizyon bölgesi yakınına yerleştirilen sızıntı tüpleri genellikle birkaç gün içinde alınır. Doktorunuz tüpleri çıkardığında ayrıca bandajları da çıkaracak veya değiştirecektir.

Doktorunuzla dikişlerin ne zaman alınacağı hakkında görüşün. Bazı dikişler kendiliğinden çözünmektedir. Diğerleri ise bir veya 2 hafta sonra doktorun ofisinde çıkarılmalıdır.

Cerrahi destek sütyenini 3-4 gün boyunca takmaya devam edin. Daha sonra 3-4 haftalık süre boyunca yumuşak bir destek sütyeni takmanız gerekir. Doktorunuz iyileşme sürecini hızlandırmak için insizyon üzerine silikon bant veya jel uygulayabilir.

İyileşme sürecinde göğüslerinizi güneşe maruz bırakmayın. Sonrasında ise güneşe maruz kaldığında insizyonlarınıza dikkat edin.

Sonuçlar

Göğüslerinizin şekli  birkaç ay boyunca değişmeye ve yerine oturmaya devam edecektir. Buna rağmen ilk başta, kısa süre içinde görünüm değişikliği farkedilir.

Öncelikle yara izleri kızarık ve şiş görünür. Bu izler kalıcı olmasına karşın 1-2 yıl içinde incelir ve beyazlaşır. Göğüs dikleştirme ameliyatından kalan yara izleri genellikle sütyen ya da mayo ile gizlenebilir.

Dikleştirme ameliyatından sonra, bu ameliyatla birlikte göğüs küçültme prosedürü geçirmemiş dahi olsanız sütyen numaranız biraz küçülebilir. Bu durum göğüslerin daha sıkı ve yuvarlak hale gelmiş olmasının bir sonucudur.

Unutmayınız ki göğüs dikleştirme sonuçları kalıcı olmayabilir. Yaşınız ilerledikçe cildiniz doğal olarak daha az esnek hale gelir ve özellikle daha büyük, ağır göğüslere sahipseniz sarkma olşabilir. Sabit, sağlıklı bir kiloda kalmak sonuçların uzun ömürlü olmasına yardımcı olabilir.

Total
0
Shares
Total
0
Share