Göğüs Dikleştirme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Göğüs dikleştirme birtakım riskler içermektedir:

  • Yara izleri. Kalıcı olmalarına rağmen, 1-2 yıl içinde yumuşar ve zamanla rengi solar. Dikleştirme ameliyatının izleri genellikle sütyen ve mayo ile gizlenebilir. Nadir olarak görülse de yeterince iyileşmeyen izler kalınlaşıp genişleyebilir.
  • Göğüs veya göğüs ucu hissinde değişmeler. Genellikle birkaç hafta içinde yerine gelmesine rağmen bir dereceye kadar hissiyat kaybı kalıcı olabilmektedir. Genellikle erotik hissiyat bu durumdan etkilenmemektedir.
  • Göğüslerin boyut ve şeklinde düzensizlikler ve asimetri. Bu durumlar iyileşme sürecinde meydana gelen değişikliklerin bir sonucu olabilir. Ayrıca, ameliyat daha önce var olan asimetriyi başarılı bir şekilde düzeltmeyebilir.
  • Göğüs ucu ya da areolanın kısmi veya tam kaybı. Nadir olarak görülmekle birlikte göğüs ucu ve areolaya dikleştirme ameliyatı sırasında kan akışı kesilebilir. Bu durum bölgedeki göğüs dokusunun hasar görmesine ve göğüs ucu ya da areolanın kısmi veya tam kaybına yol açar.
  • Emzirmekte zorluk çekmek. Dikleştirme ameliyatı sonrası emzirme genellikle mümkündür fakat bazı kadınlar yeterli süt üretme konusunda zorluklarla karşılaşabilir.

Herhangi büyük çaplı bir ameliyatta olduğu gibi göğüs dikleştirme de kanama, enfeksiyon ve anestezik reaksiyon gibi risklere sahiptir. Ayrıca operasyon sırasında veya sonrasında kullanılan cerrahi bant ve diğer materyallere karşı alerjik reaksiyon göstermek de mümkündür.

Total
0
Shares
Total
0
Share