Göz Alerjisi ile Başa Çıkma Yöntemleri

Göz alerjisi nedir ve neden oluşur? Alerjisi olan kişiler neler yapmalıdır? Göz alerjisi ile ilgili bilmek istediğiniz her şey…

Göz Alerjisini Anlamak

Göz alerjin,gözlerinin kırmızı ve şişkin gözükmesine mi sebep oluyor? O halde yalnız değilsin,dünyada milyonlarca kişide göz alerjisi veya alerjik konjonktivit baş göstermekte.

Göz Alerjisi Belirtileri

Göz,göz içi veya göz kapağında kızarıklıklar şeklinde belirtiler görülebilir. Diğer belirtileri ise: gözlerde kaşıntı,sulanma,bulanık görme,yanma hissi,göz kapağında şişme ve ışığa karşı hassasiyet olarak gözlemlenir. Göz alerjisinin tüm belirtilerine rağmen kesin bir tanıya ulaşmak için doktorunuza danışmanızda fayda var.

Alerji: Gözlerinizi Neden Kızarır?

Gözleriniz alerjenlere maruz kaldıkları zaman göz alerjisi ortaya çıkar. (Belirli bir hayvan türünün ya da polenlerin sebep olduğu da söylenmekte). Göz hücreleri mast hücreleri iltihabına neden olan histamin ve diğer kimyasalları serbest bırakır,sonuç olarak:kaşıntılı,kırmızı ve alerjik bir göz ortaya çıkar.

Gözlerinizi Ovalamayın

İlk etapta gözleri ovuşturmak,göze bulaşan kimyasalların daha fazla yayılmasına neden olabilir! Bunun yerine bu tip durumlarla karşı karşıya kaldığınız zaman makyaj yapmayın,gözlerinizi soğuk suyla yıkayın ve ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin.

Göz Alerjisini Gizlemenin İpuçları

Gözlerin etrafındaki koyu halkaları gizlemek için bir hipo-alerjenik kapatıcı uygulayabilirsiniz. Ağır makyaj yaparak örtbas etmeye çalışmayın.

Polen Göz Alerjisini Tetikliyor

Güneşli bir günde yeşilliklerin,ağaçların arasında gezinerek hoş bir gün geçirirken gözlerinizde bir problem hissediyorsanız,bu problemin açıklaması mevsimsel alerjik konjonktivit olabilir. Çim,ağaç ve ot polenleri en fazla rahatsızlık veren polenlerdendir. Dış ortamda gözlerinizi polenlerden korumak için güneş gözlüğü ideal bir çözümdür,evinizde ise pencereleri kapatmanız polenlere maruz kalmanızı engelleyecektir.

Kapalı Ortamlarda Ortaya Çıkan Göz Alerjileri

Hayvan tüyü,toz akarları ve küf kapalı ortamlarda oluşan göz alerjisin nedenleri olarak listenin en üstünde yer alıyor. Evcil hayvanların sebebiyet verdiği göz alerjisini önlemek için evcil hayvanınızı yatak odanızın dışında tutmalısınız. Eğer göz alerjiniz var ve hemen hemen herkes gibi köpek ya da kedi gibi evcil hayvanlarla oynamaya bayılıyorsanız oynadıktan hemen sonra ellerinizi yıkamalı ve en kısa sürede elbisenizi değiştirmelisiniz.

Göz Alerjilerinin Tedavisi

Anti-histaminikler,dekonjestanlar ve hücre stabilizatörleri göz alerjileri için alerji tedavisinde kullanılan damla ve ilaçlardandır. Mast hücre stabilizatörleri gibi mast hücre histamin kimyasalların inflamasyonunu azaltır.

Göz Alerji Damlası

Dekonjestan kızarıkları azaltma ve göz kan damarlarındaki büzülmeleri düzeltme konusunda göz damlaları oldukça etkilidir fakat uzun vadede göz damlası kullanmak belirtileri daha da kötüleştirebilir. Bazı koşullarda doktor tavsiyesi ile göz damlasının belirli türleri kullanılabilir,doktorunuza danışmadan göz damlası kullanmayınız.

Göz Alerjisi için İlaçlar

Ağız yoluyla alınan anti-histaminikler ve dekonjestanlar göz alerji belirtilerini kontrol altına almaya yardımcı olabilir. Ancak,oral anti-histaminikler gözlerin daha da kurumasına ve uyuşukluğa neden olabilir. Buna ek olarak bazı OTC dekonjestanaların kullanımı sonrası baş dönmesi ya da heyecanlanma gibi yan etkiler görülebilir. Belirli koşulları olan kişiler dışında ağız yoluyla alerji ilaçlarının bazı türleri alınmamalıdır,bu konu ile ilgili bir doktora danışılması gerekmektedir.

Diğer Göz Damlası Çeşitleri

Anti-histaminik göz damlası şişlik,kızarıklık ve kaşıntıyı azaltır. Bazı göz damlalarının anti-histaminik ve mast hücre sabitleyici özellikleri de vardır. Diğer seçenekler ise non-steroid,anti-inflamatuar göz damlaları ve steroid temelleri göz damlaları olan reçeteli ilaçlardır.

Göz Alerjileri Son Kısım

Reçeteli göz damlaları,alerji önleme yöntemleri ve OTC gibi göz alerjisinden acı çekmenizi durduracak olan ve bu durumla ilgili yapabileceğiniz birçok şey var. Eğer gözlerinizde alerji var ise,kırmızı ve kaşıntılı gözlere katlanmak zorunda olmadığınızı biliyorsunuz! İlk yapılması gereken ise; doktorunuzdan yapmanız gerekenler konusunda bir randevu almak.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share