Göz Bozukluğu

Gözlük veya lens kullanmamıza sebep olan göz bozukluklarına “kırma kusurları” adını veriyoruz. Göz bozuklukları; miyopi, hipermetropi ve astigmatizmadır.

Gözlük veya lens kullanmamıza sebep olan göz bozukluklarına “kırma kusurları”adını veriyoruz. Göz bozuklukları;miyopi,hipermetropi ve astigmatizmadır. Kırk yaşından sonra,presbiyopi de bir göz bozukluğu olarak ortaya çıkar.

Miyopi
Miyopi uzaktaki objeleri net görememedir. Tam adı “aksiyal miyopi”olan bu durum,gözün ön arka çapının normalden uzun olmasına bağlıdır. Bunun sonucu olarak,objenin görüntüsü retinanın önünde odaklanır ve net değildir.

Hipermetropi
Hipermetropi,yakındaki objeleri net görememedir. Ancak yüksek hipermetropide hem yakın hem uzak görme net değildir. Hipermetropide göz normalden kısadır ve görüntü retinanın arkasında odaklanır.

Astigmatizma
Astigmatizma,korneanın (gözün renkli kısmının üzerindeki saydam tabaka) küresel değil de oval şekilli olmasından kaynaklanır. Bunun sonucunda nokta şeklindeki bir cismin görüntüsü elips şeklinde uzamış olarak görülür.

Presbiyopi
Presbiyopi,40 yaşından sonra ortaya çıkan yakını net görememe problemidir.

Göz bozukluklarının tedavisi
Göz bozukluklarının tedavisinde şu tedavi seçenekleri kullanılır:
 

  • Gözlükler
  • Kontakt lensler
  • Excimer lazer
  • Göz içi fakik lens operasyonu
  • CK (kondüktüf keratoplasti)

Doç. Dr. Banu Coşar

Total
0
Shares
Related Posts

Renk Körlüğü

Renk körlüğü tahmin edilenden çok yaygındır. Çoğunlukla cinsiyete bağlı kalıtım gösterir. Bu yüzden erkeklerde kadınlardan çok daha sık izlenir: Yaklaşık 12 erkekten biri (%8) ve 200 kadından biri (%0.5) çeşitli derecelerde renk körüdür.
Total
0
Share