Grip ve Soğuk Algınlığı İçin Doğal Tedavi Yöntemleri

Bazı ilaçlar grip süresini kısaltabilir veya sadece geçici bir rahatlama sağlar. Geçici rahatlama sağlamaktan çok daha iyi hissetmenize ve hastalığın yol açtığı etkilerle başa çıkmanıza olanak sağlayan doğal tedavi yöntemlerini sizler için yazdık.

Ekinezya

Ekinezya enfeksiyonlara karşı savaşmaya yardımcı olan,bağışıklık sistemini güçlendirdiğine inanılan bir bitkidir. Fakat soğuk algınlığını tamamen defetmek konusunda yardımcı olup olmadığı ise belirsiz. Çoğu kanıt ekinezyanın soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olmadığı gösterir ancak bazı araştırmalar soğuk algınlığının bir ya da iki belirtisini azaltabildiğini göstermektedir. Diğer araştırmalar ise bunlar dışında herhangi bir etkisi olmadığını gösteriyor. Sağladığı bazı faydalardan yararlanabilmek için,belirtiler başladığında 7 ila 10 gün süreyle ekinezya kullanımının denenmesinde bir sakınca yok. Eğer tıbbi bir durumunuz varsa veya bir ilaç kullanıyorsanız herhangi bir takviye almadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Çinko

Bazı çalışmalar,çinkonun soğuk algınlığına yol açan virüslere karşı etkili olduğunu göstermektedir. Minerallerin,soğuk algınlığı oluşumuna yol açan bazı proteinlerin oluşumunu engelleyebileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Genel olarak çinkonun soğuk algınlığını önlediği görülmüyor olsa da,bazı araştırmalar soğuk algınlığının bazı belirtilerinin süresini kısalttığına ve 24 saat içerisindeki ilk belirtilerin şiddetini azaltmaya çinkonun yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

C Vitamini

C vitamininin soğuk algınlığına olan faydaları belirsizdir fakat soğuk algınlığına yakalanmadan önce alınması durumunda faydaları çok daha fazladır. Bazı çalışmalar soğuk algınlığı belirtilerinin süresini azaltmada C vitamininin yardımcı olabileceğini göstermekte. Yapılan bir çalışmada ise aşırı fiziksel stres ve soğuk havaya maruz kalmış katılımcılar arasında C vitamini alanlarda soğuk algınlığı görülme belirtileri %50 daha azdı. Soğuk algınlığına yakalanmadan önce önlem almak amaçlı 2.000 miligram oldukça faydalı bir rakam olarak görünüyor fakat bu yüksek miktarda tüketim ishal ve mide ağrısına neden olabilir.

Tavuk Çorbası

Tavuk çorbası,birden fazla soğuk algınlığı belirtilerini önlemede yardımcı olabilir. Bununla birlikte buhar solunması burun tıkanıklığını azaltabilir. Sıcak bir kaşık çorba yudumlamak dehidrasyonu önleme konusunda faydalar sağlayabilmektedir. Bazı çorba savunucuları da çorbanın iltihabı yatıştırdığını söylemektedir. Bu konuda yapılan araştırmalar ise tavuk çorbasının soğuk algınlığına iyi geldiği konusunda belirsizlik gösterse de laboratuar araştırmaları bazı anti-inflamatuar özellikler görüldüğünü buldu.

Sıcak Bitki Çayları

Sıcak çay,tavuk çorbasına benzer yararlardan bazılarını sunmaktadır. Sıcak sıvı tüketimi boğazınızı yumuşatır,nemli tutmanıza yardımcı olduğu gibi tıkanıklığı da giderir. Siyah ve yeşil çay,soğuk algınlığıyla mücadele eden antioksidanları içermektedir.

Sarımsak

Sarımsak,uzun yıllar boyunca mikroplarla mücadele eden efsanevi faydaları ile lanse edilmiştir. Yapılan bir çalışmada,günlük olarak sarımsak takviyesi alımının soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabileceğini gösterdi. Buna rağmen,sarımsağın kesin faydaları konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir. Sarımsak soğuk algınlığına olan faydalarının yanında oldukça besleyici bir besindir.

Buhar/Nemlendirici

Fazla miktarda buhar için bir oda nemlendirici kullanabilir ya da sıcak bir duş alırken kapıyı kapalı tutup banyoda oturabilirsiniz.

Mentollü Merhem

Burnunuzu silerken ve sümkürürken burun deliklerinizi tahriş edebilir,cildinizde yaraya sebebiyet verebilirsiniz. Bu durum için basit bir çözüm mevcut:mentol-infüzyon merhem. Mentolün hem ağrıyı hafifletme hem de uyuşturma etkileri vardır. Mentolün bir diğer yararı da öksürüğü rahatlatmak ya da tıkanmış burun yollarını açma belirtilerini azaltmasıdır. Sadece 2 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinlerde uygulanmalıdır.

Tuzlu Suyla Gargara

Boğaz ağrısı için,geleneksel bir yöntem olan tuzlu su gargarası faydalı olabilir. Günde dört kez bir çay kaşığı sıcak suyla tuzlu gargara yapmak boğaz kaşıntısında yardımcı olabilmektedir.

Burun Bantları

Geceleri hissedilen tıkanıklığı giderici bir başka yöntem de burun bantlarıdır.Burun tıkanıklığını açmak için burun köprüsüne takılan şeritli bantlar hava akımı için daha fazla alan oluşturarak tıkanıklığı önlemeye yardımcı olur.

İstirahat Edin

Oldukça meşgul olduğumuz yaşamlarımızda,birçoğumuz evde bir veya iki gün geçirmekten çok sıkılır,fakat dinlemek vücudunuzun mikroplarla mücadele edebilmesi için gerekli enerji ihtiyacını doğrudan sağlar.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share