Hallux Valgus(Ayakta Kemik Çıkıntısı)

Erken müracaat ve yapılacak tedavi ile şık ve sıkı ayakkabı giymek bir zevk haline dönüşmektedir.

Toplumumuzda oldukça sık görülen ve özelliklede çalışan hanımların şık ayakkabı giymelerini eziyet haline getiren çoğu zamanda imkansız kılan ayakların 1.parmaklarındaki kemiksel çıkıntılar genellikle kader olarak nitelendirilmekte.

Ancak bu bir kader değildir tıbbi olarak HALLUX VALGUS diye adlandırılan bu hastalık genellikle ailevidir yani ailenin yaşlı olan bazı bireylerinde bulunabilmekte olduğu için hastalar bunun tedavi edilemez olduğu hakkında yanlış bir düşünceye sahiptirler.

Halbuki yapılan bir cerrahi müdahale ile hasta aynı gün hiç bir özel ayakkabı kullanmadan ve destek almadan günlük ihtiyaçları için hareker edebilmekte ve azami 3 hafta içerisinde normal işlerine dönebilmektedirler.

Bu hastalıkta eğer çok gecikme olursa eklem mesafesindeki oluşabilecek kireçlenmeler dolayısıyla başarı oranı düşmektedir.

Özellikle bot ve şık ayakkabı giyiminde ciddi problemler oluşturan bu hastalıkta erken müracaat ve yapılacak tedavi ile şık ve sıkı ayakkabı giymek bir zevk haline dönüşmektedir.

Dr. Adnan Abbasoğlu

Total
0
Shares
Total
0
Share