Hangi Hastalıklar Geçici Hafıza Kaybına Neden Olur?

Geçici hafıza kaybının nörolojik açıdan en sık nedeni kafa travmalarıdır.

Bunun dışında “Geçici Global Amnezi”olarak isimlendirilen,özellikle orta yaş üzerinde görülebilen vasküler,migren öz ya da epileptik doğada olup olmadığı tartışılan daha çok vasküler doğaya bağlanan,ender olarak tekrarlayıcı olabilen birkaç dakikadan birkaç saate kadar uzayabilen geçici hafıza bozuklukları vardır. Kişi o anda tümüyle normal olarak davranabilmekte,bazen çevresindekiler durumu farkedememekte ancak hasta kendine geldiğinde o dönemi hiçbir şekilde anımsayamamaktadır. Organik nedenler dışında disosiyatif amnezi olarak isimlendirilen,psikolojik ya da duygusal travma sonucu oluşan,uzun sureli bastırılmış bellek bozuklukları tanımlanmıştır.

Televizyon,internet kullanımı unutkanlığı artırır mı?
Bu konuda bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Ancak zamanın büyük bölümünü televizyon karşısında ya da internette geçiren kişilerde konsantrasyon bozuklukları ve dikkat eksikliği görülebileceği için bu durum ununutkanlık yakınmasına neden olabileceği düşünülebilir.

Prof. Dr. Prof. dr. ayşe Kocaman

Total
0
Shares
Related Posts

Listeria enfeksiyonu nedir?

Bakteri toprakta, suda ve kanalizasyon sistemlerinde yaşar ve buradan da evcil ve vahşi hayvanlara, kuşlara, sineklere ve kabuklu deniz hayvanlarına geçer.
Total
0
Share