Hangisi Daha Zor Hasta Olmak Mı? Hasta Yakını Olmak Mı?

Kronik hastalıklar, hastaları olduğu kadar yakınlarını da duygusal açıdan açmazlara sürükleyebiliyor.

Kronik hastalıklar,hastaları olduğu kadar yakınlarını da duygusal açıdan açmazlara sürükleyebiliyor. Kimi zaman hasta yakını olmanın hasta olmaktan daha zor olduğu,çaresizlik,kaybetme endişesi ve yalnızlık korkusunun bu kişileri zorladığı görünüyor. Zorlayıcı bir süreç başlıyor Hasta yakını olmanın fiziksel ve duygusal olarak çok zorlayıcı bir süreç. Hasta yakınları da çaresizlik,öfke,depresyon gibi duyguları zaman zaman hastadan daha yoğun yaşayabiliyor. Kendini suçlama,ona yardım edememekten kaynaklanan çaresizlik,kaybetme endişesi,yalnız kalma korkusu,ekonomik ya da sosyal düzenin bozulacağı kaygısı hasta yakınlarında olumsuz duygulanmaya yol açabiliyor.

Hastanın Ailesi

Toplum ve tedavi ekibi ailelerin kendi duygusal deneyimlerine aldırmaksızın hastayı desteklemelerini beklerler ancak bu alanda yapılan çalışmalar kronik hastalıkları olan yetişkinlerin eşlerinin ve çocuklarının üçte birinden fazlasının anlamlı düzeyde yüksek psikiyatrik bozukluk ve psikososyal sorunlar yaşadığını ortaya koymaktadır

Aile tutumları

Dengeli ilişkiler kurabilen,duyguların serbestçe ifadesine izin veren,az çatışma yaşayan,işbirliğine açık,ilgili ancak kaygılı olmayan,aile içi rollerin belirgin olduğu

aileler hastalıkla daha kolay başa çıkabilmektedirler.

Hasta Yakınları Hastaya Nasıl Davranmalı?

Dr. Nazan Ülkü

Total
0
Shares
Related Posts

Türkiye’deki yüz nakilleri masaya yatırılıyor.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ Kompozit Doku Nakli Bilim Komisyonu Toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yılda 2 kere toplanan komisyon toplantısı, tartışmalı nakiller sebebiyle öne çekildi.

Kızartmalar aklandı!

İspanya'da yapılan bir araştırmada zeytinyağı ve ayçiçek yağında kızartıldığı sürece, kızarmış yiyeceklerin kalp için düşünüldüğü kadar kötü olmayabileceği sonucuna varıldı.
Total
0
Share