İleri Yaşlarda Başlayan Akne

Akne sadece ergenlik döneminde görülmez.

Akne sadece ergenlik döneminde görülmez. 30’lu,40’lı ve hatta 50’li yaşlarda da görülebilir. Ancak ileri yaşlarda görülme daha çok bayanlarda meydana gelir. İleri yaşlarda akne,genelde çene,ağız çevresinde ve yüzün alt-yarısında görülür.

Aknenin Alevlendiği Dönemler
Ergenlik çağında,bayanlarda,adet dönemi,hamilelik ve menopoz dönemlerinde hormonal dalgalanma sonucunda da akne alevlenmeleri yaşanabilir. Stres,androjen hormonunun seviyesini artırarak,sebum (yağ) üretimi etkiler ve akne artışına sebep olabilir.
Akne Artışına Neden Olan Ürünler

Yağlı kozmetik ürünler,yağlı nemlendirici ve güneş koruyucu kremler sivilce artışına neden olduğu için akneli yüzlerde su bazlı ürünler (nemlendirici ve güneş koruyucular) tercih edilmektedir.

Hormonal Sorun Habercisi

Bayanlarda akne ile birlikte başlayan tüylenme ve adet düzensizliği,hormonal sorunların habercisi olabilir.

Dr. Arda Eminzade

Total
0
Shares
Related Posts

Ses Kısıklığına Yol Açan 5 Neden

Kişinin sesinin her zamankinden farklı tonlarda, daha az ya da çatallaşarak çıkması olarak tanımlanan ses kısıklığına neden olabilecek onlarca faktör bulunuyor.

Milli Kayakçı Aslı Nemutlu Hayatını Kaybetti

ALP Disiplini Milli Takım oyuncusu Aslı Nemutlu hafta sonu düzenlenecek Türkiye Gençler Kayak Şampiyonasına hazırlandığı Erzurum Konaklı kayak merkezinde dengesini kaybedip düşerek boynunu kırdı.

Davetlerde Beslenme Önerileri

Bireyi sosyalleştiren, aktif anlar yaşatan davetler kabusunuz olmasın. Bu yüzden davetlerde yediklerimiz önem taşımaktadır
Total
0
Share