Kedinizin Asla Yememesi Gereken Yiyecekler

Kedilerin asla yememesi gereken başlıca yiyecekleri duyduğunuzda oldukça şaşırabilirsiniz, çünkü kedilerin çok seçici olmaları sahiplerine neyi yiyeceklerini bildiğini düşündürmektedir. Ama durum hiç de öyle değil.

Kedilerin seçici olması bir parça kötü eti görünce uzaklaşmaları, açık ton balığı konservesine bakmayacakları anlamına gelmez ve bu ton balığı konservesi de aynı derecede tehlikeli olabilir.

Ton Balığı

İster kediler ister insanlar için hazırlanmış olsun, kediler ton balığına bağımlı olabilir. Arada sırada ton balığı yemek muhtemelen zarar vermeyecektir, fakat insanlar için hazırlanmış ton balığını düzenli olarak tüketmek kötü beslenmeye yol açacaktır. Çünkü ürün, bir kedinin gereksinimi olan tüm besin öğelerine sahip değildir. Ayrıca, çok fazla ton balığı civa zehirlenmesine neden olabilir. Kediniz lavabonun üstündeki açık ton balığı konservesini akşam yemeğine davet olarak görecektir.

Soğan, Sarımsak ve Frenk Soğanı

Toz haline getirilmiş, çiğ, pişirilmiş veya kurutulmuş olarak her soğan çeşidi bir kedinin kırmızı kan hücrelerini bozar ve anemiye neden olur. Bu durum bazı bebek mamalarında bulunan toz soğan için de geçerlidir. Arada sırada çok az miktarda verilmesi muhtemelen herhangi bir soruna yol açmayacaktır, fakat biranda çok fazla miktarda yemek veya düzenli şekilde az miktarlarda yemek soğan zehirlenmesine neden olabilir. Soğanın yanı sıra sarımsak ve frenk soğanı da sindirimsel sorunlara yol açabilir.

Süt ve Diğer Mandıra Ürünleri

Kedinize bir tabak süt veya bir parça peynir vermenin neyi yanlış olabilir? Çoğu kedi laktoza duyarlıdır. Sindirim sistemleri mandıra ürünlerini hazmedemeyebilir ve ishale yol açabilir.

Alkol

Bira, likör, şarap ve alkol içeren gıdaların hiçbiri kediler için uygun değildir. Bu, alkolün kedilerin beyni ve karaciğeri üzerindeki etkisinin insanlarınkiyle aynı olmasından kaynaklanmaktadır. Buna karşın, zarar vermek için gereken miktar çok daha azdır. Sadece iki çay kaşığı viski 2 kilogramlık bir kediyi komaya sokabilir; ekstra 1 kaşık viski ölmesine neden olabilir. Alkol derecesi ne kadar yüksekse semptomlar da o derece kötü olmaktadır.

Üzüm ve Kurum Üzüm

Üzüm ve kurum üzüm sıklıkla hayvanların tedavisinde kullanılagelmiştir. Fakat bu iyi bir fikir değildir. Sebebinin belirli olmamasına rağmen bu iki ürün kedilerde böbrek yetmezliğine neden olabilir. Ayrıca, az bir miktar da bir kedinin hasta olmasına yol açabilir. Sürekli kusma ve hiperaktivite ilk belirtileridir. Bazı kediler hastalık işaretleri göstermese de kedinize hiçbir şekilde üzüm vermemeniz ve bu ürünleri kedinizin ulaşamayacağı yerlerde saklamanız en iyi seçenektir.

Kafein

Fazla miktarda kafein kediler için ölümcül olabilir ve bunun bir panzehiri de yoktur. Kafein zehirlenmesinin belirtileri arasında huzursuzluk, hızlı nefes alıp verme, kalp çarpıntıları, kas titremeleri ve nöbet bulunmaktadır. Fasulye ve çay ve kahvenin (çekirdek ve telvesi de dahil olarak) yanı sıra kafein kakao, çikolata, kola ve enerji içeceklerinde de bulunmaktadır. Ayrıca bazı soğuk ilaç ve ağrı kesicilerin içinde de bulunur.

Çikolata

Çikolata kediler için ölümcül olabilir. Çoğu kedi kendi kendine çikolataları yemez, fakat kediye ikramda bulunduklarını düşünen hayvan sahibi veya farklı kişiler tarafından ikna edilebilirler. Çikolatanın içinde bulunan toksik faktör teobromindir. Bu içerik, beyaz çikolatalar da dahil olmak üzere tüm çikolata çeşitlerinde bulunur. Buna rağmen en tehlikeli türler siyah çikolata ve şekersiz pişirilmiş çikolatalardır. Çikolata yemek kedilerde anormal kalp ritmi, titreme, nöbet ve ölüme neden olabilir.

Şeker ve Sakız

Şeker, sakız, diş macunu, pişirilmiş yiyecekler ve bazı diyet gıdaları ksilitol ile tatlandırılır. Ksilitol kedinizin vücudunda dolaşan insülin seviyesinde artışa sebep olabilir ve bu da kan şekerinin düşmesine neden olur. Ksilitol aynı zamanda karaciğer yetmezliğine yol açabilir. İlk belirtiler kusma, uyuşukluk ve koordinasyon kaybıdır. Nöbetler ksilitol yutulduktan sonra kısa sürede; karaciğer yetmezliği ise birkaç gün içinde meydana gelebilir.

Yağ Artıkları ve Kemikler

Yemek artıkları çoğunlukla et ve kemikten arınmış yağ içerir. Yağ ve kemiklerin her ikisi de kediler için tehlikeli olabilir. Pişirilmiş veya pişirilmemiş yağ, kusma ve ishalin yanı sıra bağırsak sorunlarına neden olabilir. Ayrıca, kediniz bir kemik yüzünden boğulabilir. Kemikler parçalanarak sindirim sistemini tıkayabilir veya kesiklere yol açabilir.

Çiğ Yumurta

Kedilere çiğ yumurta verme konusunda 2 problem mevcuttur. İlki  salmonella veya E. Coli gibi bakteriler yüzünden gıda zehirlenmesi ihtimalidir. Diğer problem ise; çiğ yumurta beyazında bulunan ve avidin adı verilen proteinin, B vitamini biyotinin emilimini engellemesidir. Bu durum kedinin tüylerinin yanı sıra cilt problemlerine de neden olabilir.

Çiğ Et ve Balık

Çiğ yumurta gibi çiğ et ve balık da gıda zehirlenmesine yol açabilir. Ayrıca, çiğ balıkta bulunan bir enzim kediniz için önemli bir B vitamini kompleksi olan tiyamini yok eder. Tiyamin eksikliği ciddi nörolojik problemlere yol açarak konvülsiyon ve komaya neden olabilir.

Köpek Mamaları

Arada sırada köpek maması yemesi kedinize zarar vermez fakat kedi mamasının yerine kullanılması da uygun değildir. Her iki ürün de birçok aynı içeriğe sahiptir, fakat kedi maması belirli vitamin ve yağlı asitlerin yanı sıra daha fazla protein gibi bir kedinin ihtiyaçlarına özel olarak üretilmiştir. Sabit, düzenli şekilde köpek maması yemesi kedinizin ciddi anlamda kötü beslenmesine yol açabilir.

Karaciğer

Az miktarda karaciğer sorun arz etmez, fakat çok fazla tüketilirse A vitamini zehirlenmesine yol açabilir. Bu, kedinizin kemiklerini etkileyebilecek ciddi bir durumdur. Semptomlar arasında deforme olmuş kemikler, dirsek ve omurgada kemik büyümesi ve osteoporoz bulunmaktadır. Vitamin A zehirlenmesi aynı zamanda ölüme de neden olabilir.

Çok Fazla Ziyafet Çekmek

Çok fazla ve çok sık yemek, tıpkı insanlar gibi kediler üzerinde de aynı etkilere neden olabilir. Obezite ve hatta diyabete yol açabilir.

Mayalama Hamuru

Pişirilmeden önce ekmek hamurunun şişmesi gerekir. Eğer kediniz hamuru yerse, midesinde gerçekleşecek olan şey de tam olarak budur. Mide içinde şişerken maya kedinin karnını esnetebilir ve şiddetli ağrıya neden olabilir. Ayrıca maya, şişmesi için hamuru ekşittiğinde alkol üretir ve bu da alkol zehirlenmesine yol açabilir.

Kendi İlaçlarınız

İnsanlar için reçete edilmiş bir ilacı yemek kedilerde zehirlenmenin en yaygın nedenlerinden biridir. Tıpkı çocuklarınız için yapacağınız gibi, tüm ilaçlarınızı kedinizin ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin ve veteriner onayı olmadan kedinize hiçbir reçetesiz ilaç vermeyin. Acetaminophen veya ibuprofen gibi içerikler ağrı kesici ve soğuk ilaçlarda yaygın olarak bulunur ve bunlar kediniz için ölümcül olabilir.

Mutfak Kileri: Kedinizin Girmesine İzin Vermeyin

Mutfak raflarında bulunan diğer birçok ürün kedinize zarar verebilir. Yiyecekleri kedinizin ulaşamayacağı yerlerde saklamak ve kiler ile dolap kapılarını kapalı tutmak kedinizi yiyecek bazlı hastalıklardan koruyacaktır.

Kedilerin Yiyebileceği Şeyler

Kediler etobur hayvanlardır ve ete ihtiyaç duyarlar. Aldığınız kedi maması hakkında veterinerle konuşmanız ve etiketteki talimatlara uymanız halinde, kedinizin diyetinin dengeli ve sağlıklı olduğundan emin olabilirsiniz. Arada sırada kedinize pişirilmiş kemiksiz biftek veya kahverengi pirinç vermenizde sorun yoktur. Fakat yine de bunu az miktarda ve nadir olarak yapın.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share