Kış Aylarında Ayak Bilekleri Burkulmasına Dikkat

Acıbadem Ankara Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Serdar Binnet, “Tedavi edilmeyen burkulmanın tekrar burkulma riski yüksektir, genellikle ikinci burkulma birinciden, üçüncü burkulma İkinciden daha kötüdür” dedi.

Kış aylarında,düşmelere bağlı olarak en fazla el bileği,kalça,omuz evresi ve ayak bileği kırıkları görüldüğünü belirten Binnet,düşerken refleks olarak yüzü korumak amacıyla ele ayak bileğinin öne doğru hareket ettiğini ve bu yüzden el ve ayak bileği kırıklarıyla sık karşılaşıldığını söyledi.

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Mehmet Serdar Binnet,uluslararası alanda yapılan çalışmalar da her gün 27 bin ayak bileği bağ yaralanması olduğunu ve her gün 10 bin kişiden birinin de ayak bileğinin burkulduğuna dikkat çekerek,“Bunların en az yarısı ciddi burkulmalardır ve bu yaralanmalara ciddi yaklaşmak ve de gerekli önlemleri almak şarttır. Bu yaralanmalar sporcularda da sık görülmektedir. Basketbol yaralanmaarının yüzde 45’i futbol yaralanmalarının yüzde 30’u,atletizm yaralanmalarının yüzde 25’i ayak bileğinde ekleminde gelişir. Ayak bileğinde oluşan yaralanmalarının yüzde 75’i bağ yaralanması olup,bunların da yüzde 35’i ayağın içe doğru burkulması ile olur ki bunun sonucunda da dış yan bağlar yaralanır.

Eğer sporcularda da yaralanmadan sonra koruyucu önlemler alınmazlarsa burkulma sık sık tekrar eder. Bu da eklemin kıkırdaklarında bozulma ile sonuçlanır. Sonuç aktif sportif yaşamın uzun süreli kesintisine uğramasıdır. Anatomik olarak ayak bileği bacağın iki uzun iki uzun kemiği olan tibia (kalın) ve fibula (ince) talus (aşık kemiği) ile oluşturduğu eklemdir. Dış tarafta 3 bağ,iç tarafta ise tek ve kuvvetli deltoid bağ vardır. Daha önce belirttiğimiz gibi,daha zayıf olan dış yan bağlar çok daha sık yaralanırlar. İç yan bağ yaralanmaları daha seyrektir ama daha ciddidir ve iyileşmeleri daha uzun sürer”dedi.

Ayak bileği burkulmalarında öncelikle yaralanmanın ciddiyeti hakkında fikir sahibi olunmaya çalışılması gerektiğini ifade eden Binnet,tedavi yöntemlerini ise şöyle açıkladı:

“Ayak bileği hemen şişerse ve hareket kısıtlılığı gelişirse eklem içi kanama olasılığı yüksektir. Çoğu burkulmada başlıca acil tedavi,istirahat,soğuk uygulama,elastik bandaj uygulaması ile kompresyon ve bacağı yüksek bir yere koyarak elavasyondan oluşur. Yaralanan bölgeyi ek hasarlardan korumak için koltuk değneği ve hafif ateller kullanılmasında yarar vardır. Soğuk veya buz uygulaması şişmeyi azaltmak ve çabuk iyileşmeyi sağlamak için hemen uygulanmalıdır. Bunun için her saatte 15 veya 20 dakikalık uygulamalarla,buz torbasını bir havluya sararak yapılır. Bu,duruma göre 1-3 gün sürebilir. Bu süreç içerisinde kesin tanı konulmalıdır. Yere basıldığında yani yük verildiğinde ağrı olduğu sürece o bacak üzerine yük verilmemelidir. Rehabilitasyon yaralanmanın ciddiyetine göre 1-4 hafta sürebilir. Tedavi edilmeyen burkulmaların tekrar burkulma riski yüksektir. Genellikle ikinci burkulma birinciden,üçüncü burkulma İkinciden daha kötüdür.

Bu nedenle yeterli iyileşmeyi sağlamak için yaralanmadan sonraki 6 hafta bandaj veya bileklik kullanılması uygun olabilir. Ayak bileği burkulması kötü bir yaralanma değildir,fakat rehabilitasyonla tedavi edilmesi gereken bir yaralanmadır. Sadece istirahat,bandaj ve ilaçla tedavi edilecek bir yaralanma değildir. Böyle tedavi edilirse sıklıkla kronik ayak bileği gevşekliği gelişebilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share