Köpekler İçin En Tehlikeli Gıdalar!

Köpeğinizin asla yememesi gereken gıdalar hangileri? Hangi gıdalar köpeğinizin sağlığına etki ediyor? Hangi gıdalar köpeğiniz için güvenli? Köpekler için zararlı ve güvenli yiyecekleri sizler için yazdık.

Siz bir şeyler yerken,yanınıza gelip yemeğinize ortak olmak isteyen bakışlara kim hayır diyebilir ki? Kendi tabağınızdan paylaşacağınız gıdaların köpeğinizin sağlığına zarar verme ihtimali var mı? Aslında bu durum yediklerinizin içerisindekine ne olduğuna bağlı. Köpeğinizin asla yememesi gereken gıdaların listesi ise oldukça kabarık bir liste. Yani genel olarak bazı gıdalar köpekler için oldukça tehlikeli ve bu gıdaların bazıları ise sizi şaşırtabilir.

Avokado

Avokado,persin adı verilen bir madde içerir. Bu madde alerjisi olmayan kişiler için zararsızdır fakat köpeklerin aşırı miktarda tüketmesi toksik madde görevi görebilir. Eğer evinizde avokado yetiştiriyorsanız,köpeğinizi uzak tutmanız tavsiye edilmektedir.

Alkol

Bira,likör,şarap ve alkol içeren yiyeceklerin hepsi köpeğinizin sağlığı açısından zararlıdır. Alkolün insan karaciğeri ve beyini üzerinde gösterdiği olumsuz sağlık etkileri köpekler için de geçerlidir,fakat bu zararların köpeğinizi etkilemesi çok daha kısa sürer. Köpeklerin alkol tüketmesi kusma,ishal,merkezi sinir sistemi depresyonu,koordinasyon,nefes almada zorluk,koma hatta ölümle sonuçlanabilecek sağlık sorunlarına yol açabilir. Buna ek olarak küçük köpeklerde etkileri daha büyük olur.

Soğan ve Sarımsak

Soğan ve sarımsağın tüm formları (çiğ,pişmiş,toz halinde ya da kuru) köpeklerin kırmızı kan hücrelerini yok ederek,anemiye yol açabilir. Hatta bu durum bazı soğan tozu bulunan bebek mamalarının tüketilmesinde bile ortaya çıkabilmektedir. Küçük dozlarda olmasında bir sakınca yoktur fakat tek seferlik aşırı tüketmek ya da düzenli olarak az az yemek dahi zehirlenme tehlikesine yol açabilir. Anemi belirtileri halsizlik,kusma,yemeye ilgisizlik,donukluk ve nefes darlığı olarak gözlemlenebilir.

Kahve,Çay ve Diğer Kafeinler

Fazla miktarda kafein bir köpek için oldukça tehlikeli olabilir ve bu durum için herhangi bir panzehir bulunmamakta. Kafein zehirlenmesi belirtileri huzursuzluk,hızlı nefes alma,kalp çarpıntısı ve kaslarda titreme şeklinde görülebilir. Ayrıca kahve ve çayın dışında kakao,çikolata,kola ve enerji içeceklerinde de kafein bulunabilir.

Üzüm

Üzüm,köpeklerde böbrek yetmezliğine neden olabilir ve küçük bir miktarda tüketilmesi bir köpeği hasta edebilir. Tekrarlanan kusma,bu durumun erken işaretlerindendir. Üzümün yenildiği günün içerisinde uyuşukluk ve depresif tavırlar gözlemlenebilir. En iyi korunma üzümü köpeğin ulaşamayacağı yerlerde saklamaktır.

Süt ve Diğer Süt Ürünleri

Sıcak bir günde,bir dondurma külahını köpeğinizle paylaşmak oldukça cazip görünebilir fakat köpeğiniz bunu yapmadığınız için daha sonra size minnettar kalacaktır. Süt ve süt bazlı ürünler ishal ve sindirim sistemi rahatsızlıklarının yanı sıra alerjileri de (kaşıntı olarak gözlemlenebilir) tetikleyebilmektedir.

Şeker ve Sakız

Şeker,sakız,diş macunu,pişmiş ürünler ve bazı tatlı yiyecekler ksilitol ile tatlandırılmıştır. Ksilitol,köpeğinizin vücudunda dolaşan insülin seviyesinde artışa neden olabilir ve bu durum köpeğinizin kan şekerinin düşmesine ve aynı zamanda karaciğer yetmezliğine yol açabilmektedir. Başlangıç belirtileri kusma ve uyuşukluk olarak görülmektedir. Bu durumun sonucunda ise köpeğiniz nöbet geçirebilir ve karaciğer yetmezliği sadece birkaç gün gibi kısa bir sürede ortaya çıkabilir.

Çikolata

Çoğu insan çikolatanın köpekler için zararlı olduğunu bilmektedir,hatta bu durum beyaz çikolata dahil tüm çikolata türleri için geçerlidir. En tehlikeli çikolata türü ise bitter çikolatadır. Köpeklerde çikolata tüketimi,ishal gibi sindirim sistemi rahatsızlıkları,susuzluk,nöbet geçirme,titreme ve anormal kalp ritmi gibi sorunlara yol açarak sonu ölümle sonuçlanabilir.

Tabaklarda Bırakılan Yağlı Et ve Kemikler

Tabakta bırakılanlar genellikle insanların yemek istemeyeceği yağlı et ve kemik parçalarıdır. Oldukça zararsız gözükse de bu yiyecekler köpeklerin sağlığı açısından tehlikelidir. Pişmiş veya pişmemiş yağ tüketimi köpeklerde pankreas iltihabına yol açabilir. Ayrıca bir köpeğe kemik vermek oldukça doğal bir eylem ve köpekler buna bayılır. Fakat şöyle bir durum var ki kıymıklar ve artık kemik parçaları köpeğin sindirim sisteminde tıkanıklık veya yırtıklara neden olabilir.

Hurma,Şeftali ve Erik

Asıl problem meyvelerde değil,çekirdek ve sert yapraklarında. Hurmanın üst sert yapraklı kısmı,köpeklerde ince bağırsak iltihabına neden olabilir ve bu durum bağırsak tıkanmasına yol açabilmektedir. Bağırsaklarda tıkanıklık,hurmanın dışında şeftali ve erik çekirdeği tüketimi sonrasında da ortaya çıkabilir. Köpekler ve insanlar arasındaki fark ise biz bu meyveleri yerken sert yapraklı kısımlarını ve çekirdeklerinin yenilmeyeceğini biliyoruz,köpekler ise bunun farkında değil.

Çiğ Et ve Çiğ Balık

Çiğ et ve çiğ balık,çiğ yumurta gibi gıda zehirlenmesine yol açan bakterileri içerebilir. Ayrıca,somon balığı,alabalık veya mersin balığı gibi bazı balık türleri “balık hastalığı”ya da “somon zehirlenmesi hastalığı”gibi hastalıklara yol açan parazitleri içerebilir. Eğer tedavi edilmezse,bu hastalıklar iki hafta içerisinde ölümcül boyuta ulaşabilir. Hastalığın ilk belirtileri yüksek ateş,kusma ve lenf düğümleridir. Balığı iyice pişirmek parazitlerin yok olmasına yardımcı olacak ve köpeğinizi koruyacaktır.

Tuz

Köpeğinizle cips veya kraker gibi tuzlu gıdaları paylaşmak hiç iyi bir fikir olmayabilir. Çok fazla tuzlu yiyecekler tüketmek,aşırı susama ve sürekli idrara çıkmaya neden olabileceği gibi sodyum iyonu zehirlenmesine de yol açabilir. Köpeklerde fazla tuz tüketimi belirtileri kusma,ishal,depresyon,titreme,yüksek vücut ısısı ve nöbetler şeklinde görülebilir,hatta ölümle bile sonuçlanabilir.

Şekerli Yiyecek ve İçecekler

Çok fazla şeker tüketimi etkileri insanlar üzerinde gösterdiği etkilerin aynısını köpeklerde de gösterebilir. Obezite,diş problemleri ve muhtemelen diyabet başlangıcı gibi sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

İlaçlar

İnsanlar için öngörülen bir ilacı tüketen köpeklerde zehirlenme reaksiyonu görülmesi çok yaygın bir durumdur. İlaçları çocukların ulaşamayacağı yerlerde tuttuğumuz gibi köpeklerin de ulaşamayacağı yerlerde tutmamız gerekiyor. Ayrıca,veteriner tarafından söylenilmediği sürece köpeğinize herhangi bir ilaç içirmeyiniz. Asetaminofen ve inuprofen gibi ağrı kesici malzemeler soğuk tıpta çok yaygındır ve köpek için oldukça zararlı hatta ölümcül olabilir. Köpekler her şeyi koklayarak ve tadına bakarak keşfeder. Bu sebeple yememesi gereken bir şeyi yemesi oldukça normal bir durumdur. Köpeğiniz yememesi gereken bir şeyi yediğinde en yakın veterinere götürerek acil tıbbi yardım almanız gerekmektedir.

Köpekler Ne Yiyebilir?

Köpekler için kaliteli bir köpek maması tavsiye edilir. Ayrıca bir veterinere danışarak sağlıklı ve dengeli bir diyet planı da oluşturabilirsiniz.Kaliteli bir köpek maması,aktif ve sağlıklı bir yaşam için ihtiyaç duyulan tüm besinleri karşılar. Fakat bu durum köpeğinize bazen kendi yiyeceklerinizden vermeyeceğiniz anlamına gelmez. Az pişmiş,çok yağlı,tuzlu,şekerli ve aşırı baharatlı yiyecekler dışında yiyeceğinizi bazen köpeğinizle paylaşabilirsiniz.

Hangi Gıdalar Güvenli?

Bazı Taze Meyveler

Elma,portakal,muz ve karpuz dilimleri köpekler için lezzetli meyve tercihlerinden olsa da herhangi bir tohum ve çekirdek barındırmadığından emin olmalısınız. Tohumlar,gövde,yapraklar ve iç çekirdek ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Bazı Sebzeler

Havuç,yeşil fasulye,salatalık ya da kabak dilimleri sağlıklı birer sebze atıştırmaları olabilir. Hatta fırınlanmış bir patates de oldukça sağlıklı bir seçim. Köpeğinizin bahçede ya da herhangi bir yerde çiğ patates ya da herhangi bir patates bitkisine erişemeyeceğinden emin olun.

Pişmiş Beyaz Pirinç ve Makarna

Köpekler beyaz pirinç veya makarnanın keyfini çıkarabilir. Bununla birlikte kemiksiz haşlanmış beyaz tavuk da güzel bir seçim olabilir.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share