Koruyucu Ayak Bakımı

Sağlıklı ayaklara sahip olmanın sırrı, ayaklarınızı ve ayak tırnaklarınızı düzenli olarak kontrol etmenizdir. Böylece hastalık belirtilerini, herhangi bir sorun geliştirmeden önce farketmeniz mümkündür.

Sağlıklı ayaklara sahip olmanın sırrı,ayaklarınızı ve ayak tırnaklarınızı düzenli olarak kontrol etmenizdir. Böylece hastalık belirtilerini,herhangi bir sorun geliştirmeden önce farketmeniz mümkündür. Tırnaklarınızın ve ayaklarınızın sağlığı konusunda titiz davranmanın yanı sıra,aşağıdaki notlara da dikkat etmeniz yararlı olacaktır.

Tırnaklar kısa olmalıdır

Pedikür:Pedikür faydalıdır,ama gereken şekilde yapılmadığı takdirde,yarar yerine zarar verebilir. Bunun için pedikürü yalnızca,bu konuda eğitimli ve deneyimli profesyonellere yaptırın.

Törpülemek:Ayak tırnaklarınızı tırnak törpüsüyle kendiniz törpülemeyi düşünüyorsanız bunu yalnızca,bir profesyonele başvurma olanağı bulamıyorsanız gerçekleştirin. Ayak tırnaklarınızı paslanmaz çelikten tırnak makası kullanarak ve düz olarak kesin. Törpüyü yalnızca,tırnak plağı aşırı kalınlaşmışsa kullanın.

Ayaklarınıza giydikleriniz

Ayakkabıyı giyerken kalın,pamuklu çorapları tercih edin. Bunlar hergün değiştirilmeli ve yüksek sıcaklık derecelerinde yıkanmalıdır. Ayaklarınızın havayla temasını kesmeyen,yumuşak süet ayakkabılar giyerek ayaklarınızn “soluk alıp vermesini”sağlayın. Ayakkabılarınızın rahat olmasına dikkat edin;bunlar ayağınıza tam olarak uymalıdır.

Tırnaklarınızı koruyun!

Parmaklarınız veya tırnaklarınızın baskı altında kalmasına,sıkışmasına izin vermeyin. Tırnaklarınızın hasar görme olasılığı varsa,ayak parmaklarınızı ve tırnaklarınızı koruyun. Tırnaklarınzın altını aşırı temizlemeye çalışarak bunlara zarar vermeyin.

Tırnağı tahriş eden maddeler:Tırnaklarınızı tahriş eden maddelerden,örneğin bazı deterjanlarlardan ve yapay tırnaklardan sakının.

Ayaklarınızı serin ve kuru tutun

Böylece mikroorganizmaların burada yaşamasını önlemiş olursunuz. Ellerinizi ve ayaklarınızı yıkayın:Ellerinizi ve ayaklarınızı yıkadıktan sonra parmak aralarınızın iyice kurulanmasına dikkat edin;bunun için daima kendi kişisel havlunuzu kullanın. Bu havluları düzenli aralıklarla değiştirmeli ve yüksek sıcaklıklarda yıkamalısınız. Böylece bütün bakteriler ölecektir.

Diyabetlilerde Koruyucu Ayak Bakımı

Diyabetli hastalar,yukarıdaki önerilere özellikle dikkat etmelidir. Diyabet ayak sorunlarına yol açabileceğinden,düzenli ayak bakımı büyük önem taşır. Hasarlı kan damarları,ayaklara yeterli miktarda kan taşımayabilir ve zarar görmüş bir durumdaki sinirler,vücudun sıcak ve soğuk gibi sorunlarını farketme yeteneğini zayıflatabilirler. Diyabetliler,sağlık sorunları konusunda daima uyanık olmalı ve en ufak bir sorunda bir sorunda doktora haber vermeli,doktora her gidişte ayakların muayene edilmesini sağlamalıdır.

Diğer Yararlı Bilgiler

Ayaklarınızı her gün kontrol edin ve yıkayın:Ayaklarınızı sabunla ve suyla yıkayıp iyice kurulayın. Derinin çatlamasını önlemek için losyon kullanın ama bunu ayak aralarınıza sürmeyin. Ayaklarınızda yara,kızarıklık,şişlik veya berelenme olup olmadığını kontrol edin;varsa hemen doktora haber verin.

Asla çıplak ayakla yürümeyin:Raha ayakkabılar giyin ve yeni ayakkabı aldığınızda ayaklarınızı bunlara yavaş yavaş alıştırın.

Dolaşım:Ayaklarınızı,ayak bileklerinizi sıkacak hiç bir şey giymeyin,duyusu azalmış bölgeler varsa,buraları özellikle koruyun.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share