Kükürtlü Sebzeler

Kükürtlü sebzeler başlıca; pırasa, lahana, karnabahar, brokoli, ıspanak…

Pırasa:Vitamin,mineral ve çeşitli nitritler içerir. Mide-bağırsak rahatsızlıkları,deri hastalıkları,damar sertliği için faydalıdır.
Kanser koruyucu kükürtlü sebzelerdendir. İçindeki kükürtlü maddeler,protein,yağ,vitamin gibi bir gruba dahil değildir. Bunların beden çalışmasındaki etkinlikleri de tam olarak bilinmemektedir. Ancak,kükürtlü madde içeren sebzeler,bedende kanser yapıcı dediğimiz kimyasal kanserojenlerin oluşumunu önler. Bununla da kalmayıp,vücuda giren kanserojenleri de etkisizleştirir ve kanser hücrelerinin çoğalmasını yavaşlatırlar.

Lahana:Bol miktarda B,C ve E vitamini ve potasyum içeren lahananın,şeker ve romatizma hastaları için de çok faydalı olduğunu belirten uzmanlar,bol arsenik,kükürt ve vitaminleri ile kanı temizleyip cildi güzelleştirdiğini,bol idrar söktürdüğünü,vücuttaki suyu ve zehirli maddeleri idrarla dışarı attığını bildiriyor. Uzmanlar,lahananın kansızlığı giderdiğini ve kansere karşı etkili olduğunu da kaydediyor.

Karnabahar:Fosfat ve potasyum ihtiva eden ve içeriğinde,kadınları göğüs kanserine karşı koruyan indol-3 karbonal bulunan karnabaharın,lahanadaki besin değerinin çoğuna sahip olduğunu bildiren uzmanlar,"Karnabahar çiçek olduğu için,bol bol fosfor ve vitaminleri,cinsiyet hormonu,bol E vitamini ve protein içerir. Bu maddeleri ile cinsel gücü arttırır,buna bağı olarak kalp rahatsızlıklarını da giderir. Sinirleri ve beyni iyi çalıştırır,onların yıpranmasını önler.

Brokoli:Sebze olarak Brokoli;A,C,E ve Karotin vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Brokoli,klinik deneylerle kanıtlanmış özellikle prostat ve meme kanserine karşı etkin 5 farklı koruyucu madde içermektedir. Bunlardan en güçlü olanı sulforafen dir. Prostat rahatsızlıklarının kansere dönüşmesinde brokoli güçlü bir önleyicidir. Bu görevini içerdiği myrosinaz enzimi yardımıyla sağlamaktadır. Brokoli indol bakımından oldukça zengindir. İndoller bitkisel hormonlardır. Brokolide bulunan bazı indollerin özelliği,hormon dengesini sağlamaktır. Meme kanserinin oluşumunda hormon dengesizliğinin rol oynadığı gerçeği klinik deneylerle kanıtlanmıştır. Brokoli bağışıklık sistemimizi güçlendiren 5 tane etkin madde içermektedir. Brokoli bununla da kalmayıp aynı zamanda antioksidandır. Yani hücre zarlarına ve hücre DNA sına zarar veren serbest radikalleri nötralize etmektedir. Hücre DNA’sını bozabilen serbest radikaller bu özelliklerinden dolayı kanserojendirler. Brokoliye antioksidan olma özelliğini kazandıran quercetin ve kaempherol maddelerini içermesidir. Quercetin,prostatitis tedavisinde kullanılan ve bitkilerden elde edilen bir maddedir. Brokoli lifli bir yapıya sahip olduğundan,bağırsaklardaki ağır metalleri,safra asidi fazlasını sünger gibi emerek oldukça hızlı bir biçimde dışarıya atılmasını sağlar. Brokoli,bu özelliğinden dolayı hem toksin atıcı hem de bağırsak sistemini düzenleyicidir.

Ispanak:Yaygın olarak tüketilen bir sebzedir. Yapraklarında yüksek oranda demir,iyot,kalsiyum,klorofil,A,C ve K vitamini yer alır. Ispanağın içerdiği vitaminlerden faydalanmak için her zaman taze ve çiğ yenmesi gerekir. Pişirildiği ve uzun müddet bekletildiğinde ve yeniden ısıtıldığında içindeki C vitaminini yitirir ve zararlı maddeler meydana gelir. Salatada yenilen çiğ ıspanak,iyi bir lif kaynağıdır. Betakaroten ve C vitamini bakımından zengindir. Ispanak diğer yapraklı sebzelere göre daha fazla protein içerir. Ispanak gibi folik asit vitamini içeren sebzeler Alzheimer olasılığını azaltır. Folik asit hamile kadınların spina bifida denilen çocuğun özürlü doğmasına neden olan sorunu giderici özelliktedir. (Hamilede folik asit eksik olursa bebekte santral sinir sistemi sakatlığı görülüyor.) Yaşlılık sebebiyle meydana gelen körlüğü önleyici etkisi olduğu belirtiliyor. Makula dejeneresansı gibi görme bozukluğu sorunlarının meydana gelme olasılığını düşürür. Karaciğer,mide ve pankreas salgılarını uyarıcı etkisi olduğu belirtilmektedir. Zeaxanthin ve lutein isminde içerdiği antioksidanlarla kalp sağlığı için önemlidir. Ispanaktaki klorofil toksin atıcı özelliktedir. Ispanaktaki K vitamini kemik gelişimi için önemlidir. Araştırmalara göre menopoz sonrası yeterli oranda K vitamini ve kalsiyum alan kadınlarda daha az kemik kitle azalması görülmektedir. K vitamini eksikliği kemik zayıflığı,kanamaya eğilim,damar kireçlenmesi ve kalp damar hastalıklarının görülme olasılığını artırmaktadır. Karaciğeri,lenf bezlerini,kan dolaşımını uyarması ıspanak faydaları arasındadır. Sigaraya bağlı akciğer kanseri olasılığını düşürür. Ispanak suyunun,kalp adalelerini güçlendirici etkisi bir diğer ıspanak faydası olarak belirtilebilir. Kansızlık için yararlıdır. Demir minerali içerir. Ancak ıspanakta yüksek oranda demir olmasına karşın yaprakların içerdiği oksalik asit demirin emilimini zorlaştırır.

Enginar:Enginar karaciğer için çok faydalıdır;karaciğeri korur ve karaciğer hastalıklarının daha çabuk iyileşmesini sağlar. Karaciğer,böbrek ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur ve böbrek kumlarını döker. Sindirimi kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür. Kandaki şeker oranını ayarlar,kolesterolü düşürür. Vücuda dinçlik verir. Bedeni ve zihinsel yorgunluğu giderir. Meme,rahim ağzı ve prostat kanserini önlemeye yardımcı olur. Enginar kalbi ve damar sağlığını korumakta da etkilidir. Hücrelerin yıpranmasını engelleyerek yaşlanmanın etkilerini azaltır. Sarılıkta faydalıdır. Romatizma şikâyetlerini azaltır. İshali keser. Ter kokusunu giderir. Ateş düşürücü ve iştah açıcıdır.

Dyt. Duygu Baydur

Total
0
Shares
Related Posts

Keskin Kokulardan Uzak Durun!

Yapılan araştırmalara göre; günlük hayatta kullanılan deodorant, keskin kokulu parfümler ve oda spreyi ile parfümlü deterjanlar astımı tetikleyebiliyor. Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nur Kaşkır uyarıyor!

Sarkoidoz Nedir?

Sarkoidoz belirtileri belirsiz , diğer hastalıklarla sıklıkla karıştırılabilen kronik bir hastalıktır.
Total
0
Share