Merak Edilen İdeal Sıcaklık

İdeal Sıcaklık Nedir?

20 derece havanın sıcaklığı hem fizyolojimizi hem de psikolojimizi direkt olarak etkiler. Çok sıcak veya soğuk havalarda fizyolojik fonksiyonlarda ciddi değişiklikler olduğu için verimliliğimiz azalır,konsantrasyonumuz düşer…

Çevre şartlarına bağlı olarak organizmada ısı dengeleme merkezlerinin çalışması,ısıyı kazanma veya kaybetme yönünde birtakım mekanizmaların devreye girmesi gerekir.

Yaz aylarında fizyolojik dengeleme mekanizmalarıyla,terleme yoluyla ısı vücuttan uzaklaştırılıp 36,5 derece civarındaki vücut sıcaklığı sabit tutulmaya çalışılır. Normal oda ısısı dediğimiz 20 derecenin,sağlık için en uygun koşul olduğunu belirtilir. Isı değişikliklerine çok fazla olmadığı bahar ayları insanların daha verimli çalıştığı aylardır.

Dr. Mustafa İdiz

Total
0
Shares
Related Posts

Süt ve Süt Grubu

Pastörize şişe sütün kapağı açılmamış, imal tarihi ile satın alındığı gün aynı veya çok yakın olmalı. Dayanıklı karton kutulardaki süt v.b. İçecek ...

Hatalar İlk Yardım Yapanın Ölümüne Sebep Olur mu?

İlkyardım sırasında, bilinçsiz yaklaşımla hasta veya yaralıya zarar verilebileceği genellikle bilinmektedir. Ancak eğitim almamış kişiler ilk yardım sırasında kendilerine de zarar verebilir, hatta ölebilirler.

Çocuğunuzun Önünde Tartışmayın

Her ailede tartışma olur. Tartışma yaşanmayan ailede çocuklar, tartışmanın ne olduğunu bilmez ve kendilerini korumada zorlanırlar. Tartışmanın kendisi değil niteliği önemlidir.
Total
0
Share