Mikropların Yuvalandığı 10 Şaşırtıcı Yer

Rahatlatıcı bir tatile çıktığınızda bile mikroplar her yanınızda olabilir. İşte mikropları gizlenirken bulabileceğiniz en olası yerler…

Hastalık, tatilden dönerken yanınızda getirmek istemeyeceğiniz bir hatıradır. Buna rağmen mikroplar otellerde,restoranlarda ve diğer turistik yerlerde gizlendikçe,hastalığa yol açan organizmalarla temas etme şansınız yüksektir.
Sağlıklı bir gezinin anahtarı,mikropların nerelerde olabileceğini ve sizi hasta etmesini önlemeniz için mikroplarla temasınızı nasıl önleyebileceğini bilmenizdir.

Sağlıklı Seyahat Uyarıları

Hastalığa yol açan bakteri,virüs ve mikropların kapılmasının ve yayılmasının en yaygın yollarından biri bunların bulunduğu yüzeylerle temas etmektir. Her ne kadar birçok otel,restoran ve diğer turistik mekanlar kendilerini temiz ve mikropsuz ortamlar olarak tutmak için çaba gösterseler de mikroplar kaçınılmaz bir şekilde kendilerine saklanacak bir yer bulurlar.
Tatiliniz sırasında mikroplarla karşılaşabilme ihtimalinizin olduğu en yaygın ortamlara karşı bilinçli olun:

1. Merdiven Korkulukları (Tırabzanlar)

İnsanlar hastalandıklarında genellikle mikropları ellerinde taşırlar. Bu durum,tıpkı tırabzanlar örneğinde olduğu gibi mikropların nasıl insanların tutunduğu herhangi bir yerde yuvalandığını bize açıklıyor. Mikropları toplamaktan korunmanın en iyi yolu,eğer güvenli bir şekilde kullanabilecek durumdaysanız,merdivenlerde,yürüyen merdivenlerde,otobüslerde,trenlerde ve kamusal kullanıma ait diğer yerlerde herkesin dokunduğu yerlere dokunmaktan kaçınmanızdır. Bu gibi yerlere temas etmiş olsanız bile hemen sonrasında ağzınıza veya burnunuza dokunmaktan kaçınmalı ve ellerinizi mümkün olan en kısa zamanda yıkayarak veya bir el antiseptiği kullanarak temizlemelisiniz.

2. Telefonlar

Telefonların mikroplara sıkça ev sahipliği yapması,onları otel odalarında ve kamuya açık diğer yerlerde dikkat etmenizi gerektiren ana objelerden biri haline getiriyor. Otele giderken yanınızda dezenfektan mendil götürmeniz, telefon gibi mikrop barındırma ihtimali yüksek eşyaları kullanmadan önce temizlemeniz için akılcı bir tercih olacaktır.

3. Kapı Kolları

Ortak kullanıma açık kapı kollarının da mikrop barındırması oldukça muhtemeldir. Otel odanızdaki kapı kollarını dezenfektan mendille silin ve mümkünse herkese açık kullanılan kapı kollarına dokunmaktan kaçının. Eğer temas etmek zorunda kaldıysanız,yine hemen sonrasında ağzınıza veya burnunuza dokunmaktan kaçınmalı ve ellerinizi mümkün olan en kısa zamanda yıkayarak veya bir el antiseptiği kullanarak temizlemelisiniz.

4. Musluklar

Ortak kullanımdaki musluklar da mikroplar için bir sığınak olabilir. Ellerinizi yıkarken musluğa olabildiğince az dokunmaya çalışın ve mikroplarla temas etme ihtimalinizi azaltmak için musluğu açıp-kapatırken kağıt mendil kullanın.

5. Kumandalar

Odanızda sizden önce son kalan kişi televizyon kumandasına mikrop bulaştırmadıysa şansınız yaver gitmiş demektir. Otel odanızdaki televizyon veya diğer elektronik eşyaların kumandalarını kullanmadan önce dezenfektan mendille baştan aşağıya silerek temizleyin.

6. Aydınlatma Anahtarları

Aydınlatma anahtarlarına birçok kişi tarafından dokunulduğunu göz önünde bulundurduğumuzda,mikropların buralara bulaşma ihtimalinin oldukça yüksek olduğunu anlayabiliriz. Ortak kullanıma açık yerlerdeki aydınlatma anahtarlarını açıp-kapatırken elinizin dış tarafını kullanın ve odanızda bulunan aydınlatma düğmelerini kullanmadan önce dezenfekte edin.

7. Ortak Kullanımlı Masalar

Restoranlar genellikle müşterileri oturmadan önce masaların yüzyeyini temizlemek konusunda başarılı bir iş ortaya koyarlar. Ancak dış mekanlardaki yemek ve piknik masalarının bu kadar düzenli temizlendiğini söyleyemeyebiliriz. Bu türdeki yerlere giderken yanınızda dezenfektan mendil götürün ve oturmadan önce masanın yüzeyini ve sandalyeleri veya oturakları temizleyin.

8. Alışveriş Sepetleri

Herkesin tahmin edebileceği gibi birçok kişi tarafından kullanılan alışveriş sepetlerinin tutacakları mikroplarla kirlenme olasılığı yüksektir. Alışveriş mağazalarındaki sepet ve araba tutacaklarına dokunmadan önce dezenfekte etmenizi öneririz.

9. Çeşni-Baharat Kapları

Mayonez,hardal ve ketçap şişeleri,tuzluk ve karabiberlikler ve diğer baharat kapları veya şişeleri sıklıkla mikroplarla bezenmiş haldedir. Mümkünse bu kapları ve şişeleri kullanmaktan kaçının ve tek kullanımlık ya da size ait olan baharat ve çeşnileri kullanmaya özen gösterin.

10. Otobüs-Uçak Servis Masaları

Özellikle uçaklarda,uçuş görevlileri ve bakım ekibinin iki uçuş arasında uçağı temizlemek için kısıtlı zamanı vardır. Bu yüzden servis masalarının tamamen temizlenme şansı zayıftır. Uçak veya otobüs koltuğunuzun etrafında bulunan servis masası,koltuk yatırma-kaldırma kolu ve buna benzer diğer yüzeyleri temizlemek için dezenfektan mendilleri kullanabilirsiniz.

Her ne kadar mikroplarla temasınızı engellemek için gerekli olan tüm adımları atsanız da bir miktar mikropla karşılaşma şansınız hala vardır. Hastalanmaya karşı en iyi savunmalarınızdan birisi düzenli şekilde ellerinizi yıkamanızdır. Virüs,bakteri ve hastalığa sebebiyet veren diğer mikropları temizlemek için ellerinizi sıkça sabun ve suyla en az 15 saniye boyunca yıkayın. Ellerinizi yıkayamayacak durumda olduğunuz zamanlarda ise ellerinizi ovmak için yanınızda alkol bazlı el antiseptiği bulundurun. Ayrıca grip aşısı veya sağlık kuruluşunuzun önerdiği herhangi diğer bir aşıyı yaptırarak hastalığa yakalanma riskinizi azaltabilirsiniz.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share