Mutlu İnsanların İnanmadığı 10 Şey

Mutlu olmak mı istiyorsunuz? Önünüzde sadece tek bir engel var. O da sizsiniz. Mutluluk sadece mutlu insanların tercih ettiği bir seçimdir. Mutlu insanların inanmadığı 10 yanılgıyı gelin hep beraber tanıyalım:

1) Hayat adildir

Mutluluk her zaman istediğimiz şeyleri alabilmek demek değildir. Mutlu insanlar hayatın bazen yolunda gitmediğini; yani hayatın adil olmadığını kabul eder. Bu gibi durumlarda ise yolunda gitmeyen işler için kendilerini affetmeyi ve oluruna bırakmayı bilirler.

2) Acı çekmek kötüdür

Acı çekmek, insanoğlu için kaçınılmaz bir duygudur. Az bir acıyla dünyanın üstesinden gelemezsiniz. Mutlu insanlar daha içten mutlulukların daha derin acılardan geçtiğini bilir. Bizi biz yapan şeyleri ancak bu gibi yaralarla yüzleştiğimiz zaman öğrenebiliriz.

3) Her şeyin kontrolü bende

Ne kadar çok çalışırsanız çalışın, ne kadar çok plan yaparsanız yapın, hayatı kontrol edemezsiniz. Başkalarının düşüncelerini veya davranışlarını da kontrol edemezsiniz. Mutluluğa ulaşabilmek adına mutlu insanlar bu kaçınılmaz gerçeği kabul eder ve hayatın sürprizlerine karşı tepkili değil, etkili bir duruş sergiler.

4) İnsanlar beni belli bir ölçüde sevmek zorunda

Eğer mutluluğunuz başkalarının sizin hakkınızdaki düşüncelerine bağlıysa asla gerçek anlamda mutlu olamazsınız demektir. Herkesi memnun edemeyeceğiniz gibi, kimseyi sizi belli bir ölçüde sevmeye de zorlayamazsınız. Mutlu insanlar sevdikleri insanların hissettiklerini kabul etmiş, onlara karşı sevgilerini belli eden, onlardan belli bir ölçüde kendilerini sevmelerini beklemektense, kendilerinin nelere ihtiyacı olabileceğini sorabilen insanlardır.

5) Herkes benden nefret ediyor

Bu tamamen zehirli bir düşünceden ibarettir ancak ne yazık ki mutsuz olan insanların büyük bir kısmı bu yersiz düşünceyle kendilerini zehirlerler; mutsuz olmalarının sebebi de budur zaten. Mutlu insanlar dünyayı merak ve bazen de doğru oranda bir kayıtsızlıkla sarmalar. Başkalarına karşı ilgilidirler ancak yine de belli bir ölçüde sevilmek gibi bir dertleri yoktur. Arkadaşlık zaman gerektirir, aslında bu kadar basit.

6) Yapamam

Eğer bir konuda yetersiz olduğunuza inanıyorsanız ve bu inanış sizi mutlu olmaktan alıkoyuyorsa, siz kendinizi bilerek ve isteyerek mutsuz ediyorsunuz demektir. Gelişip başarmanın tek yolu denemekten ve tekrar denemekten geçer. Şöyle bir düşünün: idolünüz kim? Peki sizce idolünüz başarısını yaşam boyu hatalardan mı elde etmiş dersiniz? Elbette hayır!

7) İspatlayabilirim

Mutsuz insanlar mutluluğu başkalarının kendilerini onaylamasında arar. Ancak ne yazık ki, bu kanıtlama başarması zor bir durumdur çünkü bu tarz insanlar genelde kendilerini yetersiz hisseder, bu da onların acı çekmesine sebep olur.  Mutluluk ancak kişinin kendini kabul etmeyi öğrenmesiyle elde edilir. İhtiyacınız olan tek şey başkalarının değil, kendinizin onayıdır.

8) Önemli değil

“Önemli değil”, sadece bir bahane cümlesidir. Mağdur duruma düştüklerinde veya hayallerinin peşinden koşabilecek cesaretleri kalmayan insanların gerçeklerle yüzleşmemek adına söylediği bir bahanedir. Mutluluk önemlidir. Kendi mutluluğunuzun sorumluluğundan kaçmak için ihtiyacınız olan şeylerden vazgeçmeyin.

9) … olsaydı mutlu olabilirdim

Kendinizi biliyor olmalısınız. Daha zayıf, daha güzel veya bir CEO olsaydım mutlu olabilirdim. Mutlu insanlar mutluluğun anahtarının kendilerini olduğu gibi kabul etmekten geçtiğini bilirler. Kişisel gelişim için çabalamanız çok normaldir – her zaman bir şeyler öğreniyoruz zaten, asıl normal olmayan eksiklikleriniz için kendinizi cezalandırmaktır. Güçlü yanlarınıza odaklanın.

10) Bunun için çok yaşlıyım

Hiçbir şey için asla çok yaşlı değilsiniz. Evet, bazı şeyleri yapmak için biraz yaşlı görünüyor olabilirsiniz. Ve yine bazı şeyler tahmininizden daha zor da olabilir ancak mutluluğu seçmek için hiçbir zaman geç değildir. Bu duyguyu öncesinde keşfetmiş olsalar bile, mutlu insanlar her gün mutluluğu seçmeye devam ederler. Hiç kimse hayatın bize neler getireceğini bilemez. Bildiğimiz tek şey her geçen gün hepimizin biraz daha yaşlanıyor olmasıdır, bu gerçeğin mutluluğunuzdan çalmasına izin vermeyin.    

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share