Öksürük, Hırıltı ve Nefes Darlığı KOAH’a Sebep Oluyor

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH), akciğerde hava yollarında daralma olması nedeni ile havanın rahat bir şekilde giriş çıkışının sağlanamadığı bir hastalık olarak tanımlanıyor.

Dünya KOAH Günü nedeniyle açıklama yapan Acıbadem Bursa Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Beril Bahadır Erdoğan,sigaranın,hastalığın en önemli ve en sık nedenleri arasında yer aldığını belirtiyor.

Hastalığın en önemli belirtileri arasında öksürük,balgam çıkarma,hırıltılı solunum ve nefes darlığını gösteren Dr. Erdoğan,“Zaman zaman özellikle kış aylarında,öksürükte,nefes darlığında,balgam miktarında artış,balgamın renginde koyulaşma ve hırıltıların arttığı alevlenme (atak) dönemleri ortaya çıkar”diye konuşuyor.

KOAH hastalığının erken teşhisinin,hastaların hayatı ve yaşam kalitesi açısından büyük önem taşıdığını belirten Erdoğan,hastalık hakkında şu noktalara dikkati çekiyor:“Eğer siz de sigara içiyorsanız,öksürük,balgam çıkarıyorsanız,nefesiniz daralıyorsa,göğsünüzde zaman zaman hırıltı duyuyorsanız,yaşıtınız insanlara göre efor kapasiteniz daha düşük ise KOAH’dan şüphelenmeli ve mutlaka bir nefes ölçüm testi yaptırmalısınız. Hastalığın ilk ve en önemli tedavisinin sigarayı bırakmak olduğu unutulmamalıdır.

KOAH da tıpkı astım,diyabet gibi ömür boyu devam eden bir hastalık olduğu için her şeyden önce hastaların ve hasta yakınlarının KOAH konusunda bilgilendirilmeleri çok önemlidir. Hastalığın ilerlemesini önlemek,şikayetleri azaltmak için egzersiz kapasitesi artırılmaya çalışılmalıdır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share