Pancar Suyu Nelere İyi Gelir?

Pancar suyu (aynı zamanda “kırmızı pancar suyu” olarak da bilinir), folat, potasyum, meyve suyu ve C vitamini besin maddelerince oldukça zengindir.

Pancar suyu genellikle bazı sağlık etkilerini elde etmek için diğer sebze ve meyveler ile karıştırılmış olarak kullanımı tavsiye edilir.

Aşağıda bilimsel çalışmalarca araştırılmış pancar suyunun sağladığı faydalar yer almaktadır:

1. Düşük Kan Basıncı

2008 yılında yapılan bir çalışmaya göre, günde sadece iki bardak üzerinde pancar suyu içilmesinin kan basıncını kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilmektedir. Gönüllüler üzerinde yapılan çalışmada, üç saat içinde yaklaşık 17 gram civarında pancar suyu tüketenlerde kan basıncında anlamlı bir azalma gözlemlendi. Dahası, pancar suyu tüketen kişilerde kan basıncında yaşanan düşüş 24 saate kadar devam etti.

Çalışmanın yazarları ek olarak, yeşil yaprakları sebzelerde bulunan nitrat (kan basıncını düşürücü etkilerden sorumlu bir besin) kullanımının kan basıncını düşürücü etkileri olabileceğini düşündürmektedir.

2. Dayanıklılık

2009 yılında yayınlanan küçük bir çalışmada, bilim adamları pancar suyu tüketiminin egzersiz dayanıklılığını artırdığını keşfetti. Çalışma için, sekiz erkek bir spor salonunda bisiklet tabanlı test girmeden önce altı gün boyunca günde 500 mililitre pancar suyu içti. Çalışma sonuçlarında, katılımcıların pancar suyunu içtikten sonra 92 saniye ortalama (altı gün boyunca Frenk üzümü suyu içenler ile karşılaştırıldığında) ile daha fazla çevrim yapılmasının mümkün olduğunu gösterdi.

Ayrıca araştırmacılar, pancar suyu içildikten sonra çalışmaya katılanlarda düşük kan basıncı olduğunu da gözlemledi.

3. Enflamasyon

2009 yılında yayınlanan bir başka araştırmaya göre, pancar suyu tüketiminin inflamasyon (kardiyovasküler hastalık, tip 2 diyabet ve kanser için bir risk faktörü) engelleme ile obez insanların yararına olabileceği keşfedildi. Ayrıca çalışma, pancar suyunun serbest radikaller (DNA’ya zarar verdiği bilinen kimyasal yan ürünler) ile savaşabileceğini gösterdi.

Pancar Suyu Tarifleri

Pancar suyu, güçlü ve keskin bir lezzet olduğundan içilmeden önce diğer meyve sularıyla (havuç, elma ve limon gibi) harmanlanmış olmalıdır.

 

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Kabızlıkta Beslenme

Sindirim sistemi, yaşamın sürekliliği için gerekli olan besin maddelerinin sindirim ve emilimini sağlayarak vücudun kullanabileceği şekle dönüştüren organlar bütünüdür.

Prebiyotik ve Probiyotikler

Günümüzde probiyotik ve prebiyotiklerin sağlıklı beslenme ve hastalıkların tedavisindeki öneminin fark edilmesi, gerek gıda sektöründe gerekse medyada bu alana yoğun bir ilgi doğurmuştur. Peki nedir bu ürünlerin sırrı?
Total
0
Share