Selülitlerle Vedalaşın

Selülit genelde bütün kadınların korkulu rüyasıdır. Ve selülitlede başa çıkabilmenin bazı noktaları vardır ama en önemlisi beslenmedir.

Selülit yıllar öncesinden başlar. Ve selülit cilt yağ dokusu ve damarları ilgilendiren bir dolaşım bozukluğu hastalığıdır. Özellikle hareketsiz kişilerde dolaşım yavaşlar,damar dışına yağ hücrelerinin arasına sıvı sızar ve burada birikir ve organizma savunma sistemi olarak bu sıvının etrafını kapsüllerle ve bağ dokusuyla çevrelenir ve nodüller oluşur.Ve cildin düzün görünümü kaybolur.Kadınların korkulu rüyası olan selülit yaşa ve kiloya bakmıyor.18 yaşında kızlarda ve çok zayıf kişilerde de hareketsizlik,kilo alıp verme ve en önemlisi beslenmeyle düzensizliğiyle ortaya çıkmıştır.Ancak yaşın ilerlemesiyle selülit oluşma olasılığıda artıyor.

Elinizi tuzluktan çekin

Selülitlerden kurtulmanın en etkili yolu beslenmenizi düzeltmekten geçiyor. Yani düzenli beslenme alışkanlığı kazanmanız,bazı yiyecek ve içeceklerden uzak durmanızla savaşa ilk adımı atmış olursunuz. Peki neler mi yapmalısınız? Öncelikle elinizi tuzluktan çekin.Çünkü tuz kan basıncını artırır ve dolaşımı bozar.Yemeklerde ekstra tuz kullanmayın.Yemeklerde hayvansal yağlardan uzak durun ve bitkisel yağlara yer verin.Hayvansal yağlar kan yağını arttırır ve dolaşımı bozar.Ve yine mümkün olduğunca kızartmalar,kavurmalardan uzak durun.Dolaşımı bozan alkolden uzak durun.

Balık En Büyük Kurtarıcı

Peki selülitden kurtulmak için nasıl sağlıklı besleneceğiz?

  • Bol su için:Günde 2-3 litre su tüketin. Su yağ yakımını hızlandırıp,zayıflarken selülit azalmasına yardımcı olur.
  • C vitamini kaynakları tüketmeye çalışın. Çünkü C vitamini selülitleri engelleyici ve azaltıcı etkisi var.
  • Beslenmenizde meyve ve sebzeyi eksik etmeyin. Limon,kivi,portakal,şeftali vazgeçilmezleriniz olsun
  • Proteinleri ihmal etmeyin. Et,balık,tavuk metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar. Ve haftada 2 kez kırmızı et,2 kez tavuk,3 kez de balık tüketin. Özellikle balık
  • içerdiği Omega 3,Omega 6 yağ asitleriyle dolaşımı düzenleyerek selülit azalmasında etikisi vardır.
  • Uzun süre ayakta kalmayın Düzenli spor yapmaya çalışın. Özelliklede tempolu bir yürüyüş yapılabilecek en güzel alternatiftir.

Dyt. Elif Küçük

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share