Spinal Anesteziyle Safra Kesesi Ameliyatı

Spinal anesteziyle safra kesesi amaliyatı KOAH ( Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ) hastalarına uygulabiliyor.

Spinal Anestezi
Spinal anesteziyle safra kesesi amaliyatı KOAH ( Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ) hastası olan bir hasta belden aşağısı uyuşturularak yapılan ameliyattan kısa sürede taburcu edildi. Anestezi ve Reanimasyon uzmanlarından Dr. Mustafa Karaboğa,belden aşağısını uyuşturma yöntemlerinin birçok ameliyatta güvenle kullanıldığını bildirdi.

Karın ağrısı şikayetiyle Genel Cerrahi Kliniği ‘ ne başvuran hasta safra kesesi iltihaplanması teşhisi konuldu ve ameliyat kararı verildi. Ancak yaşının ileri olması,ayaklarındaki kuvvet kaybı sebebiyle sürekli yatıyor olması ve KOAH hastası olması nedenleriyle,genel anestezi uygulamasının ameliyat sonrası solunum sıkıntısı riski taşıdığını için anestezi yöntemini ( belden aşağısını uyuşturma )uyguladı.

Genel Cerrahi Kliniği ‘ nden Prof .Dr.Özgür Yağmur ve Dr.Okay Ergenoğlu tarafından ameliyatı başarılı geçen 84 yaşındaki hasta ameliyat sonrası solunum sıkıntısı gelişmeyerek sağlığına kavuştu.

Spinal Anestezi Nedir ve Nasıl Uygulanır?
Tıp dilinde;spinal anestezi,epidural anestezi ve kombine spinalepidural anestezi olarak adlandırılan bu yöntemlerin özellikle göbek deliği hizasının altındaki ameliyatlarda tercih edilmektedir. Bu ameliyatlar içerisinde;sezaryen,normal doğum,kasık fıtıkları,prostat ve idrar kesesi ameliyatları,kalça-diz protezleri,diz artroskopileri,varikosel ameliyatları sayılabilir . Belden aşağısını uyuşturma yöntemleriyle yapılan anestezi uygulamalarında,hastalar ameliyat boyunca kendileri soluk alıp verirler,bilinçleri ya açıktır ya da hafifçe sakinleştirilirler. Bu durumu anestezi doktoru ve hasta beraber planlar. Solunum cihazına bağlanmazlar. Ameliyat sonrası erken dönemde ağrıları olmaz,daha sonraki dönemlerde de ağrı kontrolü kolaylaşır . Genel anestezi uygulanan hastalarda ise bilinç tamamen kapalı olup ameliyat esnasında soluk alıp vermeleri,yapay olarak solunum cihazı tarafından sağlanır.

GENEL ANESTEZİ,YAŞLI VE KOAH HASTALARINDA SOLUNUM SIKINTISI YARATABİLİR

Hastaların yaşlı ve genel durumlarının bozuk olması,ileri derecede KOAH ( Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı ),ileri derecede astım bronşial,aşırı kilolu olma durumları gibi bazı özellikli hastalıklarda,genel anestezi uygulamaları sonrası uyanma döneminde solunum sıkıntısı olabilmektedir. Bu solunum sıkıntısı olasılığını engellemek için safra kesesi ameliyatında spinal anestezinin uyuşma seviyesini daha da yukarı bölgelere çıkartarak hastamızı uyutmadan,ameliyat sonrası solunum sıkıntısı olmadan ameliyat tamamlanabilir.

Dr. Mustafa Karaboğa

Total
0
Shares
Related Posts

Öksürüğü Hafife Almayın!

Özellikle sigara içen kişilerin öksürük, balgam ve eforla nefes darlığı oluyorsa doktora başvurmaları önerilir, çünkü KOAH erken dönemde teşhis edilirse ilerlemesi engellenebilir.

Depresyon ve Yas

Sevilen birinin ölümünden sonra ortaya çıkan depresyon belirtileri,iki aydan daha uzun sürmedikçe depresyondan çok yasa bağlanmalıdır.
Total
0
Share