Vitaminlerin Hastalıklar Üzerindeki Faydaları

Hangi vitaminlerin hangi hastalıklara iyi geldiğini merak ediyor musunuz?

Neden besin destek ürünleri kullanmalıyız?
Vitamin ve mineraller topraktan bitkiye geçer. İkinci dünya savaşından sonra bomba yapımında kullanılan fosfat ve sülfat gübre haline getirilerek değerlendirilmiş ve toprak tek yönlü beslenmiştir. Fazla ürün alınması kaygısıyla nadasa bırakılarak dinlendirilmeyen ve bu nedenle gittikçe fakirleşen toprak,bitkilerde bulunması gereken vitamin ve minerallerini sağlayamaz hale gelmiştir. Bol mineralli bir toprakta yetişen 1 domatesten almamız gereken vitamini alabilmek için bugün 1000 domates yememiz gerekiyor! Ayrıca meyve ve sebzelerin besin değerleri dalından koparıldıktan sonra hızla azalmaktadır. Günümüzde bu ürünleri ne tazelikte yiyebildiğimizi düşünürsek besin destek ürünlerini kullanmamızın önemi daha da ortaya çıkacaktır.

Neden antioksidanlara ihtiyacımız var?

Sigara,alkol,kahve,hava kirliliği,stres,aşırı spor yapmak vücudumuzdaki serbest radikalleri açığa çıkarıyor. Serbest radikal:Bir elektronunu kaybetmiş moleküllerdir. Bu moleküller eksiğini kapatmak için vücudumuzdaki sağlıklı hücrelere saldırıyor. Genetiği bozulan hücreler sonucunda birçok kronik hastalık oluşuyor. Antioksidanlar bir elektronu fazla moleküllerdir. Antioksidanları aldığımız zaman serbest radikallerin bir eksik elektron açığını kapatıp,sağlıklı hücrelere saldırmasını önlüyoruz.

A,C ve E vitamini antioksidandır. Günümüz şartlarında yetişen bitkilerden bu vitaminleri yeteri kadar almamız mümkün olmadığı için mutlaka beslenme destek ürünü almalıyız.

A Vitamini: Bu vitamin göz sağlığını muhafaza etmek için temel bir besleyicidir. Gece körlüğüne karşı etkilidir ve birçok göz bozukluklarının tedavisine yardımcı olması A vitamini faydaları arasındadır.

  • New York Üniversitesi Tıp Fakültesince yapılan bir araştırma sonucuna göre günlük olarak yeterli oranda A vitamininin düzenli olarak alınması ilerleyen yıllarda meydana gelebilecek görme sorunlarını önlemektedir.
  • Embriyonun gelişmesi ve büyüme için gerekli hücrelerin çoğalmasında görev alır.
  • Vücudunuz bu mikro besleyiciye cilt,saç,dişler ve kemiklerin oluşum ve muhafazası için de ihtiyaç duyar.
  • Sivilcelerin meydana gelmesini önler.
  • A vitaminin yararları arasında enfeksiyonlara karşı koruyucu etkisinin bulunmasından dolayı aynı zamanda “enfeksiyona karşı vitamin”olarak da bilinir. Zira vücudun doğal savunma sistemini akyuvarları (T-hücreleri) ve antikor üretimini artırarak güçlendirir.

B vitaminin yararları

  • B1 vitamini: Karbonhidratları parçalayarak vücuda enerji temin eden glikoza dönüşmesinde etkilidir. Sağlıklı bir sinir sistemi için gereklidir.
  • B2 vitamini: Karbonhidrat,protein ve yağların enerjiye dönüştürülmesinde görev alır. Kataraktı önler. Göz yorgunluğunda rahatlatıcıdır.
  • B3 vitamini: Besinlerden enerji elde edilmesinde rol oynar. Pellegrayı önler. Kan dolaşımını düzenler.
  • B5 vitamini: Karbonhidrat protein ve yağın enerjiye dönüşmesine yardım eder. Antikor yapımında rol oynar. Anti stres özelliğiyle tanınır.
  • B6 vitamini: Protein ve karbonhidrat metabolizmasında görev alır. Sağlıklı sinir sistemi için gereklidir. Kırmızı kan hücrelerinin oluşumunda rol oynar.


Biyotin:
Saç sağlığı için gereklidir. Diğer B vitaminleri gibi protein,karbonhidrat ve yağların enerjiye dönüşümünde rol oynar. B vitaminlerinin kullanımında faydalıdır.

Folik asit:
Kırmızı kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir. Sağlıklı cenin gelişimi folik asite bağlı olduğundan hamilelik öncesi ve sırasında vücudun bu vitaminden yeteri kadarına sahip olmasını sağlamak gerekir.

B12 vitaminin yararları: B12 vitamini alyuvarların oluşumunda folik asitle birlikte çalışarak kansızlığı önler. Sinir sisteminin sağlığı için gereklidir.

C vitaminin faydaları:
Hücreleri dokuları oluşturmak için bağlayarak bedeni bir arada tutan birincil madde olan kolajen oluşumunda rol oynar. Serbest radikallere karşı korur. Dişeti sağlığı için faydalıdır. Enfeksiyonlara karşı direnç oluşturur. Damarların sağlıklı olmasını sağlar. Yaraların iyileşmesinde de yararlıdır.

D vitaminin faydaları:
Kemiklerin güçlenmesinde gereklidir. Kalsiyum ve fosforun emiliminde önemlidir. D vitamini eksikliği kemik ve kas güçsüzlüğüne neden olur.

E vitaminin faydaları:
Antioksidan etkiye sahiptir. Kalp ve bazı kanser türlerine karşı koruyucudur. Damarları güçlendirir. Cilt için yararlıdır.

K vitaminin faydaları:
Kanın pıhtılaşması için gerekli olan protrombinin yapımında rol oynar.

Dr. Sadi rüştü Vural

Total
0
Shares
Related Posts

Lösemi Nedir?

Lösemi kemik iliği ve lenfatik sistem de dahil olmak üzere vücudun kan yapıcı dokularında oluşan kanser çeşididir. Toplumda “kan kanseri” olarak bilinmektedir.

Depresyon Sonbahar Sever

Güneşli yaz günlerinden sonra havanın erken kararmaya ve yavaş yavaş soğumaya başladığı sonbaharda, tabiat gibi insanlar da değişim yaşıyor. Acıbadem Eskişehir Hastanesinden Uzman Psikolog Yelda Uçtu Öge sizin için yazdı.
Total
0
Share