Yazın Dondurma ve Alkol Tüketimi;Uyarılar

Dondurma tüketirken dikkat edilmesi gerekenler;alınan alkolün sıvı kaybı üzerine etkisi

Özellikle yaz aylarında ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmeli. Sütlü tatlılardan dondurma iyi bir tercih olmakla beraber riskli gıdalar arasında olduğundan,iyi muhafaza edilmediğinde besin zehirlenmelerine sebep olabilir.

Bu yüzden tüketilen dondurmanın güvenilir bir marka olmasına ve uygun muhafaza edilmiş olmasına dikkat edilmeli. Son zamanlarda gıda zehirlenmeleri en sık aldığımız şikayetler arasında yer alan gıda zehirlenmelerine de ayrıca dikkat edilmeli. Açıkta satılan yiyecekler kesinlikle tüketilmemeli. Hijyenik ortamda üretildiğinden ve muhafaza edildiğinden emin olmadığınız gıdaları kesinlikle tercih etmeyin.

Gıda zehirlenmelerinin daha sık görüldüğü,çocuklar,yaşlılar,gebe bayanlar ile çocuk emziren bayanların beslenmelerine ayrıca özen gösterilmeli.

Alkol tüketenlerin idrar söktürücü özelliği nedeniyle daha dikkatli olunması gerekiyor. Çünkü alınan alkolün vücuttan atılması esnasında sıvı ile birlikte mineral de kaybedileceğinden sıvı elektrolit dengesi bozulabilir.

Dyt. Fadime Özgök

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share