0-4 Yaş Çocuklarda Göz Taraması Artık Zor Değil!

Sağlık alanında uygulanan teknolojik gelişmelerden “Plusoptix” ile çocukların göz taraması artık çok kolay.

Plusoptix ile bebeklere ve çocuklara,oyun oynar gibi göz muayenesi yapılabiliyor. Bir metre öteden ve hiç dokunmadan kullanılan Plusoptix sayesinde,çocukların göz sorunları rahat ve kolay bir şekilde tespit edilebiliyor.

Çocuklarda görme sorunları bebeklik döneminden itibaren başlayabiliyor. Üstelik fark edilmediğinde görme kayıplarıyla sonuçlanan ciddi sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Çocuklarda en sık görülen sorunların başında ise kırma kusurları ve göz tembelliği geliyor. Gözdeki bozukluk nedeniyle gözün görme yeteneğinin gelişmemesi durumu olarak tanımlanan göz tembelliği,9 yaşına kadar fark edilmez ise tedavisi mümkün olmuyor. Bu nedenle,özelikle 0-4 yaş arasındaki çocukların mutlaka göz kontrolünden geçmesi gerekiyor. Kontrollerde saptanan kırma kusurlarının ya da varsa kaymanın tedavi edilmesi çocukta göz tembelliğinin gelişmesini engelliyor.

Nasıl Uygulanıyor?

Okul öncesi dönemdeki çocukların göz ve görme muayeneleri çok kolay yapılamıyor. Göz muayenesinde kullanılan cihazların yetişkinlere göre tasarlanması pek çok çocuğun korku ve kaygı yaşamasına neden olabiliyor. Bu da muayeneyi hem çocuk hem de hekim açısından zorlaştırıyor.

Plusoptix ise tüm bu sorunları engelliyor,çocuklar kolayca muayene olabiliyorlar. Özellikle 0-4 yaş arası çocuklarda hiç zorlanmadan,üstelik eğlenerek ölçüm yapılabiliyor. Plusoptix,2 aylık bebeklere bile uygulanabilen bir tür göz ölçüm cihazı olarak dikkat çekiyor. Bir metre uzaktan ve hiç dokunmadan,çocuğun bakışını görüntü ve seslerle bir noktaya odaklayarak ölçüm yapılabiliyor. Ayrıca çocuğun gözüne damla damlatılması da gerekmiyor. Ölçüm değerleri,çocukta göz bozukluğu,tembellik ve kayma sorunu olup olmadığı konusunda bilgi veriyor. Eğer çocukta herhangi bir kırma kusuru saptanırsa,ek tekniklerle muayeneye devam ediliyor.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share