20 Adımda Mutlu ve Özgür Olun!

Stresten kurtulamıyor musun? Duygusal konularda ve hayatın rutininde üzerinde çok fazla yük olduğunu mu hissediyorsun? O halde ayaklarının tam anlamıyla yere basması ve mutlu olabilmen için stres ve endişeyi hayatından tamamen çıkartman gerekiyor.

Bu tavsiyeler, ruhsal problemlerin üstesinden gelmiş, depresyonu yenmiş ve birçok zorlu yollardan geçmiş olan kişilerin hayat tecrübelerine dayanarak “öğrenilmiş” bilgilerdir. Zorlu süreçlerden geçen kişilerin çoğunun söylediği ortak bir cümle var: “Bu süreçte, bugün olduğum kişi olmak için birçok şeyden vazgeçmek zorundaydım.

Fiziksel, ruhsal ve duygusal açıdan gerçekten olmak istediğimiz kişi olabilmek için, olmak istemediğimiz kişiden vazgeçmek zorundayız. Hayatınızdaki şeylerden vazgeçme düşüncesi biraz korkutucu olabilir, fakat aynı zamanda insanın kendini sevmesi için müthiş bir başlangıç da olabilir.

İşte sınırsız mutluluğa ve özgür bir yaşama ulaşmak için vazgeçmeniz, hayatınızdan çıkartmanız gereken 20 şey:

 1. Sizi güçlü hissettirmeyen tüm düşüncelerden vazgeçin.
 2. Yapmak istediğiniz şeyleri yapma konusunda suçlu hissetmekten vazgeçin.
 3. Bilinmeyene olan korkunuzdan vazgeçin; küçük bir adım atın ve asla vazgeçmeyin.
 4. Pişmanlıklardan vazgeçin; belirli bir noktaya geldikten sonra “ne olursa olsun” demenin zamanı gelmiş demektir.
 5. Endişe duymaktan vazgeçin; endişelenmek, başımıza gelmesini istemediğimiz bir şey için dua etmek gibidir.
 6. Başkalarını suçlamaktan vazgeçin; kendi yaşamınızdan sadece siz sorumlusunuz. Eğer bir şeyden memnun değilseniz, iki seçeneğiniz var, kabul edin ya da değiştirin.
 7. Zararlı düşünce şeklinden vazgeçin; sen de herkes kadar önemlisin, kendine olduğun gibi dünyanın da sana ihtiyacı var.
 8. Hayallerinizin önemsiz olduğu düşüncesinden vazgeçin; daima kalbinizi izleyin.
 9. Sizi yoran şeyleri yapmaktan vazgeçin; herkes için her yerde olamazsınız. Önce kendiniz için bir şeyler yapmaya çalışın.
 10. Sizin dışınızda herkesin mutlu olduğunu düşünmekten vazgeçin; daha başarılı olduklarını kabul edin.
 11. Doğru ve yanlışı hayatınızın merkezine oturmaktan vazgeçin. Hayatın renklerine, çeşitliliğine ve yaşamın zenginliğine “doğru-yanlış” düşüncesini işin içine katmadan dahil olun.
 12. Geçmişin geleceğinizi kontrol altına almasına izin vermeyin. Sizce de artık hayatınıza yeni bir hareketlilik katmanın ve yepyeni bir hikayeye başlamanın zamanı gelmedi mi?
 13. Bulunduğunuz yere ait olmadığınızı düşünmekten vazgeçin. Bunu kendinize daha önce kaç kere tekrar ettiğinizi hatırlıyor musunuz? Ama değişen bir şey olmadı değil mi? O halde bir dahaki sefere kendinize ilk olarak nerede olmak istediğinizi sorun ve mızmızlanmak yerine harekete geçin.
 14. Eski sevgilinize veya ailenize öfke duymaktan vazgeçin. Hepimiz sevgi ve mutluluğu hak ediyoruz; bir şeyin bitmiş olması yanlış olduğu anlamına gelmiyor.
 15. Daha fazlasını yapmaya çalışmaktan vazgeçin. Bugünlük, elinizden gelenin en iyisini yaptıysanız, bu kadarı yeterli demektir. Enerjinizi yanlış yönde harcamamalısınız.
 16. Bilmiyorum ki nasıl yapayım?” düşüncesinden vazgeçin. Bir işe başlamadan öğrenemeyiz.
 17. Para hakkında düşünmekten vazgeçin. Üzerinde düşünmek yerine borçları ödemek veya biriktirmek için bir plan yapın.
 18. İnsanları değiştirmeye çalışmaktan vazgeçin. Herkesin kendi yolu vardır ve onlar için yapabileceğiniz en iyi şey; kendinize yoğunlaşmak ve başkalarına odaklanmaktan vazgeçmektir.
 19. Herkes tarafından kabul görme isteğinden vazgeçin. Sizi üstün kılan şey benzersizliğinizdir.
 20. Kendinizden nefret etmekten vazgeçin. Vücudunuzun şekli veya ölçeğindeki sayılar sizi ifade etmez. Sen her kimsen öyle kalmaya devam et, dünyanın sana olduğun gibi ihtiyacı var!  

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Total
0
Share