50 Yaşında Olan Kişilerde Böbrek Kisti Olabilir

Küçük kistler belirti vermezken kistin boyutu büyüdükçe şikayetleriniz artabilir.

Böbrek kisti nedir?
Böbrek kilometrelerce uzunlukta tüplerden oluşan bir organdır. Bu tüpler tıkandığında içerisinde sıvı birikerek kist adı verilen yapılar oluşabilir. Elli yaşına gelmiş insanların yarısının böbreğinde bir kist vardır. Çoğu böbrek kisti bir üzüm tanesine benzer boyut ve yapıdadırlar,soruna neden olmazlar.

Böbrek kisti belirtileri nelerdir?
Küçük kistler hiçbir belirti vermezler. Böbrek kisti özellikle 4 santimden büyük boyuta ulaşmış ise ağrı yapabilir. İdrar yoluna baskı yapan kistler idrarda kanama ve enfeksiyonlara neden olurken,damarlara baskı oluşur ise de yüksek tansiyona neden olabilirler.

Böbrek kisti için tedavi gerekir mi?
Böbrek kistleri özellikle 4 cm den daha büyük boyuta ulaşmış ve bahsettiğimiz belirti ve bulguları (ağrı,idrar yolu enfeksiyonu,idrarda kanama ve hipertansiyon) ortaya çıkarmışlar ise tedavi edilirler. Öncelikle ultrason eşliğinde yapılan girişimlerle tedavi denenir. Tekrar eden kistler ve bazı sorunlu kistlerde laparoskopik veya açık cerrahi tedavi gerekebilir.

Dr. Fatih Çanaklı

Total
0
Shares
Related Posts

Kimyasal Peelingte İstenmeyen Durumlar Nelerdir?

Günümüzde insanlar kendilerini daha iyi hissetmek için kozmetik uygulamalara sıkça yönelmektedir. Kimyasal peeling kozmetik olarak kabul edilen sorunların giderilmesi yanı sıra tedavi amaçlı da kullanılabilen oldukça etkili bir yöntemdir.

İshal (Diyare)

İshal veya diyare dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur.
Total
0
Share