Sadece 1 Derece Düşen Sıcaklık Neye Neden Oluyor?

1 derece soğuyan hava, kalp krizi görülme riskini yüzde 2 oranında artırıyor.

Yapılan araştırmalara göre sadece 1 derece bile düşen hava sıcaklığı kalp krizi görülme riskini yüzde 2 oranında artırabiliyor. Kalp hastalarının soğuk havalarda zorunlu haller dışında ve sıkı giyinmeden dışarıya çıkmamaları gerekmektedir.

Türkiye’de her yıl ortalama 9 bin kişinin,grip nedeniyle öldüğü ve 50 bin kişinin de hastanelerde tedavi gördüğü tahmin edilmektedir. Kalp yetmezliği nedeniyle tedavi gören ve bünyesi zayıflamış hasta,soğuk havanın tetiklediği bir enfeksiyon sonucunda,sağlıklı insanların rahat iyileştiği durumda ölümcül tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Soğuk havalarda özellikle kalp hastalarını daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kalp Hastalarına Öneriler

Soğuk algınlığı ve gribe karşı kullanılan ilaçlarla ilgili dikkat edilmesi gerekenler:

Kışın grip,burun akıntısı,soğuk algınlığı,halsizlik gibi şikayetlerde hastalara önerilen veya yazılan ilaçlardan bazıları yüksek tansiyona,ritim problemlerine yol açabilecek şekilde tehlike yaratabilir. Bu yüzden yüksek tansiyon,çarpıntı,ritim sorunu,kalp damar hastalığı ve kalp yetmezliği olan hastalarımıza daha çok rahatlatma amacıyla verilen bazı ilaçlar önerilmemektedir.

  • Soğuk hava tansiyonu arttırabilir.
  • Kalp rahatsızlığı olanlar tok karınla soğuk havada veya kirli havada yürümesin.
  • Oda sıcaklıkları belirli seviyede ayarlansın.
  • Dışarıya hazırlıksız çıkılırsa,ani ısı değişimleri nedeniyle kalp hastalıkları tetiklenebilir. Bu risk gözetilmeli.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici besinler tüketilmeli,meyve tüketimine özen gösterilmelidir.

Prof. Dr. Mustafa kemal Batur

Total
0
Shares
Related Posts

Mutlu Evlilik İçin 7 Öneri

Yaz sıcaklarının kendini göstermeye başladığı, evlilik mevsiminin açıldığı şu günlerde hayali, havuz başında, kırda düğün yapmak olan çiftlerin düşleri gerçekleşiyor.

Besinlerin Gücü Adına

Yapılan araştırmalar bazı besinlerin birlikte tüketilmesinin daha yararlı olduğunu ortaya koymuştur. Bu besinlere birkaç örmek verilebilir.
Total
0
Share