Çikolatalı Sütler Şeker Açısından Zararlı mıdır?

Sütün içeriğinde laktoz adı verilen bir tür şeker bulunmaktadır.

Sütün doğal tadındaki hafif şekerli tat “süt şekeri”diye anılan laktozdan kaynaklanır. Piyasada özellikle de çocukların ilgi odağına konulan aromalı sütler,içeriklerindeki yapay aromalar ve şeker yönünden sütün masumiyetini yitirmesine neden olabilmekte…1 kutu tam yağlı inek sütünün kalorisi ortalama 120 iken,çikolatalı sütün kalorisi 165-170 kalori civarındadır. Günümüzde birçok insan obezite ile mücadele ederken ve çocuklarımız geleceğin obez yetişkinleri olma riski ile karşı karşıyayken bir de temel besin ögelerimizden olan sütün kalorisine kalori katmayalım.

Sütü kendi tadıyla içemeyenler için öneriler:

  • Süte toz tarçın ilave edilebilir. Tarçın şeker isteğini kırar ama yine olmadı derseniz şeker yerine biraz bal katalım…
  • Öğütülmüş keçiboynuzu içeriğindeki kalsiyum nedeniyle sütün sağlayacağı sağlığa sağlık,hafif şekerli aroması ve verdiği kakao rengi ile de sütün hafif tadına tat katacaktır.
  • Yapay aromalarla tatlandırılmış sütleri tüketmek yerine 1 paket vanilya,ve arzu ettiğiniz herhangi bir taze meyve (muz,çilek,ananas gibi) sütünüzü blender ederek meyve aromalı ama sağlıklı,besin ögelerinden arınmamış,aksine zenginleşmiş sütünüzü tüketebilirsiniz.
  • Çikolatalı olmazsa olmaz diyorsanız potasyumdan zengin kakao,vanilya ve 1 tatlı kaşığı bal ile hazırladığınız süt de çikolata aromasını aratmaz.
  • Süte çok az kahve (özellikle Türk kahvesi) ilave ederek de sevimli bir tat elde edebiliriniz.

Her Yemekte 25 Küp Şeker Tüketiyor musunuz? Okumak İçin Tıklayınız

Kahveler Gizli Şeker Deposu mudur? Okumak İçin Tıklayınız

Meyve Suları Şeker Yönünden Zararlı mıdır? Okumak İçin Tıklayınız

Dyt. Hümeyra Taşcıoğlu

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share