Ülkemizde 5 Milyon Kişide Görülen Hastalık

Astım hastalığı dünyada 350 milyon kişiyi etkiliyor.

Astım hastalığının dünyada 350 milyon kişiyi etkilediği sanılmaktadır. Ülkemizde ise tüm nüfusta görülme oranı ortalama % 7’dir. Dolayısıyla 5 milyona yakın astım hastalığından etkilenen insan olduğunu söylemek mümkündür.

Bir astım hastasının günlük hayatı hastalıktan nasıl etkileniyor?
Astım hastalığı kronik ancak belirli aralıklarla hastada problem yaratan bir hastalıktır. En büyük özelliği nefes darlığı ve öksürüktür. Dolayısıyla hastalığın aktif olduğu dönemlerde hastaların tüm yaşamları alt üst olmaktadır. İş gücü kayıplarının en önemli sebeplerinden birisidir. Acile müracaat eden hastaların veya hastanede yatan akciğer hastalarının en önemli kısmını kapsarlar.

Bir astım hastasına,hastalığını kontrol altında tutabiliyor,normal yaşayabiliyor diyebilmek için hangi kriterler gerekir?
Astım tedavisinde hedef sıfır şikayet olmasıdır. Hasta istediği her şeyi yapabilmelidir. Eğer gece uykularını bölen öksürük,nefes açıcı ihtiyacı,efor sırasında göğüste sıkışıklık hissi,efor kapasitesinde azalma,hırıltılı solunum gibi şikayetler varsa hastalık kontrol altında değildir.

Doç. Dr. Reha Baran

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share