7 Soruda Anksiyete

Anksiyete hakkında merak edilen sorular.

Anksiyete nedir?
Anksiyete;nedeni bilinmeyen,içten gelen,belirsiz,korku,kaygı,sıkıntı,kötü bir şey olacakmış endişesi ile yaşanan bir bunaltı duygusudur. Yaşamı tehdit eden ya da tehdit şeklinde algılanan bir çeşit alarm duygusudur. İçten ya da dıştan gelen tehlikeler ya da tehlike beklentilerine karşı yaşanan bir tepkidir. Çok hafif gerginlik ve tedirginlikten panik derecesine varan değişik yoğunluklarda olabilir.

Anksiyetenin belirtileri nelerdir?

  • Anksiyete belirtileri fizyolojik olarak daha çok fark edilir. Hissedilen ve gerçekten olan fizyolojik belirtiler:
  • Çarpıntıları,düzensiz kalp atışları
  • Düzensiz solunumu,hava açlığı
  • Ellerde titreme vücutta ateş basması hissi
  • Baş dönmesi,bayılma,beyni boşalmış hisleri
  • Kas yorgunlukları,uyuşma,titremeler

Anksiyete ile nasıl baş edilir?
Kişiler kendi savunma mekanizmaları ile anksiyete ile baş etmeye çalışırlar. Ancak anksiyete çok yoğunsa ya da kişinin savunma mekanizmaları anksiyete ile baş etmede yeterli gelmiyorsa ruhsal bazı sorunlar oluşur.

Anksiyete bozukluğunda ilaç kullanılabilir mi?

Anksiyete kişide hoş olmayan belirtiler yaratır. Bu nedenle kişiler bir an önce bu durumdan kurtulmanın yollarını ararlar. İlaç tedavisi bu noktada kullanılabilir.

Anksiyete’nin karıştırıldığı diğer hastalıklar nelerdir?

Troid,kardiyovasküler hastalıklar,kansızlık,kardiyak aritmiler,hipertansiyon gibi durumlar anksiyete belirtileri ile karışabilmektedir.

Anksiyetenin diğer hastalıklarla ilişkisi nedir?
Anksiyete genel olarak bir ruhsal sorun olarak görülebilirken,genel tıbbi bir duruma bağlı olarak da gelişebilir. Örneğin kanser,şeker hastalığı gibi hastalıklara ek olarak da görülebilir.

Anksiyete hangi kişilik tipi insanlarda daha çok görülür?
Aileden evhamlı ortamlarda büyümüş,eleştiriye aşırı duyarlı,özgüven sorunu yaşayan ve mükemmeliyetçi yapıdaki kişiler anksiyeteye daha fazla duyarlıdırlar.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share