Cilt Rahatsızlıklarının Temeli Hormonlar Olabilir

Ciltteki rahatsızlıklardan bazıları, hastaların uzun yıllar uğraşmasına, ciltleriyle ilgili tedavi görmesine rağmen iyileşmiyorsa,sorun hormonlarınızda olabilir.

Hastalıkların birçoğu cilt bozukluğuna yol açmaktadır. Cildimizde sık görülen sivilciler,tüylenme,yağlanma,saç dökülmeleri,koyu ve açık renkli lekelerin arkasında hormonal hastalıklar olabilir. Temelinde hormonal hastalıkların yattığı bu cilt rahatsızlıklarının tedavi edilebilmesi için önce asıl sorunun tedavisinin şarttır.

Polikistik Over
Sivilce,yağlanma ve kıllanma varsa polikistik over hastalığından kaynaklanabilir. Bu belirtiler vücutta prolaktin hormonunun yükseldiği durumlarda da görülebilir. Bu kişiler uzun süre cilt hastalıkları için uzmanlara giderler ama aslında sorunlarının altında yatan neden,hormonlar olabilir. Uzmanların tavsiyesiyle endokrinoloji uzmanlarına yönlendirilip,eş zamanlı olarak hormonal sorun giderilmeye çalışıldığında tedavide istedikleri sonucu elde edebilirler.

Diyabet Hastalığı
Yaralarda geç iyileşme,kaşıntılar,ciltte yer yer koyulaşma,tırnaklarda kabalaşma,kalınlaşma,soyulmalar olabilir. Ciltte ortaya çıkan bu sorunlar diyabet (şeker) hastalığının habercisi de olabilir. Hastalık ilerleyince daha farklı bulgular da ortaya çıkabilir.Diyabet Hastalığı:Eğer şeker hastalığını tedavi edilmezse,ciltteki sorunlarda giderilmemiş olur. Hem şekere yönelik,hem de cilde yönelik tedaviyi birlikte yürütmek gerekir. Şekeri kontrol altına alındığı halde cilt,saç,tırnakla ilgili sorunlar devam ediyorsa cilt hastalıkları uzmanın tedavisi gerekebilir.

Tiroid Hastalığı
Tiroid bezi eğer çok çalışırsa ciltte incelme olur,kolay zedelenir,tırnaklar incelir ve kırılır,saçlar dökülür. Eğer yavaş çalışırsa da ciltte kalınlaşma,kabalaşma,geçmeyen kaşıntılar,tırnak soyulması,kaşların ve vücut kıllarının dökülmesi gibi sorunlar oluşur.
Tiroid Hastalığı:Geçmeyen kaşıntılar,cilt kalınlaşması,kuruması tiroid hastalıkları ile ilgili olarak ortaya çıkıyor,ayrıca "Vitiligo"denilen ciltte belirgin beyaz lekelerin oluşmasıyla görülen bir başka hastalık daha var. Tiroid az çalışırsa ilaç tedavisi (tiroid hormonu) verir. Bezin çok çalışması halinde de aşırı hormon yapımını durduracak tedavilerin verilmesi gerekir.

BU ÜÇ HORMON YÜKSEKSE SORUN OLUYOR
Testosteron ve prolaktin fazlalığı meydana geldiğinde,yağ bezleri ve kıl kökü uyarılır. Yağ bezlerinin aktiflenmesi sonucunda da yağlanma ortaya çıkar,sivilceler oluşur. Aynı şekilde ‘Kortizol’ hormonunun aşırı salgılanmasına yol açan hastalıklarda cilt altı dokusu incelir,ciltte kolay morarma olur,cilt altı kanamaları,yaraların daha kolay gelişmesi,kıllanma,yağ dokusunda artış gibi sorunlar ortaya çıkar. Ciltte mor renkli çatlaklar görülebilir.

HORMON HASTALIKLARI İLACA İYİ CEVAP VERİYOR
Hormon tedavilerinin genellikle yüz güldürücü olduğunu,birçoğunun ilaçla tedavi edilebilmesinin mümkündür. Hormon hastalıkları ya hormonun artışıyla,ya azalmasıyla ortaya çıkar. Eğer arttıysa bu artışı durduran ilaç verilir,azalmışsa azalanı giderilir. Hormon hastalıkları ilaç tedavisine iyi cevap verir. Cevap vermeyen çok azdır. Bir kısmında ameliyat gerekebilir. Hücrelerde değişime neden olan karmaşık mekanizmalar vardır. Bazı genetik yapıları taşıyan kişilerde,hormonal hastalıklara olan eğilim artar. Virüslerden,stresten kaynaklı nedenler ve dışarıdan alınan ilaçlarla tetiklenebilir. Günlük hayattaki bazı faktörler de etkili olabilir. Bazı kişileri kilo almak etkiler,yağ dokusu artınca yağ dokusundan salgılanan maddeler hormonların dengesini bozar. Bunlar da olayın ortaya çıkmasına neden olur.

Doç. Dr. Neslihan Kurtulmuş

Total
0
Shares
Related Posts

Dedikodu Yapmak Stresi Azaltıyor mu?

Amerika'da yapılan bir araştırma sonucunda başkaları hakkında konuşmanın, haksızlığa şahit olmanın yarattığı stresi azalttığı tespit edildi.
Total
0
Share