Tedbiri Alındıktan Sonra Rahim Ağzı Kanseri Sizi Korkutmasın…

Kadınlarda Görülen En Sinsi Hastalık Rahim Kanseri…

Halk arasında rahim ağzı kanseri olarak adlandırılan rahim ağzı kanseri,dünya genelinde meme kanserinden sonra kadınlarda en sık görülen 2. jinekolojik kanser türüdür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tüm dünyada 2 milyondan fazla kadında rahim ağzı kanseri olduğunu tahmin ediyor. Her yıl 49 bin yeni rahim ağzı kanseri teşhisi konuyor ve her 2 dakikada bir kadın bu hastalık nedeniyle hayatını kaybediyor.

Rahim ağzı kanserinin önlenebilen tek kanser türü olduğuna dikkat çekerek,gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanserinin görülme sıklığı ve bu hastalığa bağlı ölümler gün geçtikçe azalıyor. Çünkü hastalık pap smear testi ile çok erken dönemde,hatta hücreler kansere dönüşmeden önce tespit edilebiliyor. Hastalığa yol açan Human Papilloma Virüsü’ne karşı geliştirilen aşı da hastalıktan korunmada önemli bir rol oynuyor. Rahim ağzı kanserinin erken dönemde hiçbir belirti vermeden uzun yıllar sinsi sinsi gelişiyor. Bu kanser türü yaklaşık 10 yıl hiçbir şikâyete yol açmayabiliyor. Belirti verdiği döneme girdiğinde ise en sık cinsel ilişki sonrası lekelenme tarzında gelişen kanama ile kendini gösteriyor. Adet miktarında ya da süresinde artış ve kahverengi vajinal akıntı da rahim ağzı kanserinin diğer belirtilerini oluşturuyor.

Dr. Özlem özgür Gürsoy

Total
0
Shares
Related Posts

Obezite aşısı farelerde sonuç verdi

Bilimadamları, insanların kilo alıp verme süreçlerinin farelerden daha karmaşık olduğunu vurguluyor, ancak aşının obeziteyle mücadelede yardımcı olabileceğini de gözardı etmiyorlar.

Çocuğunuz için Günlük Bakım Merkezi/Kreş Seçmek

Ticari bir merkez veya kişinin evi de olsa çocuğunuzu günlük bakım için emanet edeceğiniz yer hakkında dikkatli olmalısınız. Çalışanlar hakkında soru sormaktan öte diğer üye çocuklar ve aileleri hakkında da bilgi sahibi olmalısınız.
Total
0
Share