Şeker Hastalarını İnsülin Yapmaktan Kurtaracak Gelişmeler Var mı?

Diyabet ile ilgili merak ettiğiniz sorulara göz atabilirsiniz.

Hamilelikte şeker hastalığının önemi nedir?

Hamilelikte ağızdan alınan ilaçlar kullanılamaz,bu nedenle hastanın hamile kalması önceden planlanmalı ve ilaçlar kesilerek insüline geçilmelidir. Şeker hastalarında hamilelik normal kişilere nazaran daha riskli olduğundan hem şeker hem de jinekolojik kontrolleri daha sık ve özenle yapılmalıdır

Şeker hastaları spor yapabilir mi?

Diyabette spor yapmak tedavinin bir parçasıdır. Spor hem kalori yakmak için,hem de vücuda sağladığı diğer yararlardan ötürü tavsiye edilmektedir.

Şeker hastalarını sürekli insülin yapmaktan kurtaracak yeni gelişmeler var mı?

Son 1-2 yıldır pankreasın insülin salgılayan beta hücrelerini kadavralardan alıp şeker hastalarına nakletme çalışmaları yapılmaktadır. Bu çalışmalar ümit verici olmakla birlikte henüz kesin sonuçlar yayınlanmamıştır. Ayrıca nakil olan hastalar hayat boyu vücudun bu hücreleri reddetmemesi için ilaç kullanmak zorunda kalmaktadırlar.

İnsülin bağışıklık yapar mı?

İnsülin hormonu zaten vücutta bulunması gereken bir maddedir. Bu nedenle alışkanlık yapması söz konusu değildir. Fakat insülin sürekli kullanılması gereken bir tedavi olduğundan böyle bir yanlış inanış oluşmuştur.

Diyabet Hastalığı ile İlgili Diğer Makaleler

Dr. Sadi rüştü Vural

Total
0
Shares
Related Posts

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklara erken tanı konulup,tedavi edilmesi hem kişinin daha az zarar görmesini sağlarken,başkalarına bulaşmanın azalmasında önemlidir.
Total
0
Share