Yaz Gelince İlk Akla Gelen Şey…

Pilates Zamanı…

Düzenli spor yapmak uykuyu düzenler,kolesterol,kalp hastalığı,yüksek tansiyon ve şeker hastalığından korur. Yaz gelince gerek kadınlar gerekse erkekler kilo vermek,formda kalmak ve sağlıklarını korumak amacıyla spora başlar. Ancak yüzmeden,salon sporlarına,pilates’ten güçlendirici egzersizlere kadar birçok sporu bilinçli yapmak gerekir. Aksi takdirde sakatlanma riski çok yüksek olabiliyor.


Pilatesin Amaçları;
•Pilates nefes egzersizleri ile birlikte bedenin dengeli ve kontrollü tutulmasına yardımcı olan ve omurgayı destekleyen kaslar üzerine yoğunlaşan bir egzersiz programıdır. Aslında oldukça eski bir egzersiz tipi olmasına karşın son yıllarda popülaritesi artmıştır.

•Pilates egzersizleri sırasında doğru kasların doğru pozisyonda kullanılması çok önemlidir.

Bu noktada eğitmen çok önemli bir rol oynamaktadır. Ne yazık ki pilates’e başladıktan sonra sakatlanma oranı tahmin edilenin oldukça üzerindedir.

•Özellikle başlayacak olanların önce doktor kontrolünden geçmeleri,sorunu dikkate alınarak bir program yapması önerilir. Kaslar yeterince kuvvetlenmeden zorlayıcı hareketlere geçilmemelidir.

•Karın adaleleri yeterince kuvvetli değilse boyunda yüklenme fazla olmakta ve sakatlıklara yol açmaktadır.

•Doğru uygulandığında pilates ile kısa zamanda güçlü ve uzun kaslara sahip olmak mümkündür.

Prof. Dr. Reyhan Çeliker

Total
0
Shares
Related Posts

Zayıf Kalmanın Sırrı Ne?

Kimimiz gün boyunca yarı aç dolaşırken, kimileri hiç diyet yapmadıkları halde uzun yıllar formlarını koruyabiliyor. Üstelik zora zahmete girmeden!
Total
0
Share