Bilinçsiz Alınan Güneş Işığı Hem Dışınızı Hem İçinizi Yakar

Melanom dışındaki cilt kanseri türlerinden bir diğeri olan skuomöz hücreli cilt kanseri hayati tehlike barındırmakla birlikte daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkıyor.

Skuamöz Hücreli Karsinoma Nedir?
Deri kanseri türü olarak “Skuamöz hücreli karsinom”güneşle ilişkisi mutlak kanıtlanmış tek kanser türüdür. Çünkü skuamöz hücreli karsinom genellikle ileri yaşlarda görünür. Deride güneşin birikici etkileri sonucu ortaya çıktığı için yaşla görülme riski artar. Mesela 90 yaş üstü kişilerde skuamöz hücreli karsinomun görülme riski çok daha fazladır.

Hayati riski var mıdır?
İlerleme şekline ve tiplerine göre değişiyor ama tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir.

Belirtileri nedir?
Daha çok güneş gören bölgelerde görülür. Genellikle dudak ve saçlı deride rastlanıyor. Yüzün herhangi bir bölgesinde de görülebilir. Deride kalınlaşma ve kabuklaşma şeklinde özellikle güneş hasarının fazla olduğu bölgelerde görülür. Yaşlılarda görülme riski çok daha yüksektir. Diğer cilt kanseri türlerine göre güneşle ilişkisi bakımından en yüksek kanıtı olan kanser türü skuamöz hücreli karsinomdur.

Skuamöz hücreli kanser tedavisi sonrasında kanser tekrarlar mı?
Skuamöz hücreli karsinomda çok sık olmamakla beraber tekrarlama olur.

Prof. Dr. Sedef Şahin

Total
0
Shares
Related Posts

Çocuğunuzun Duygusal Zekasını Geliştirin

Çocukların gerek fiziksel gerekse duygusal olarak ihmal edilmesi kadar işgal edilmeleri de onların duygusal gelişimlerine zarar vermektedir.Peki nedir çocuğu işgal etmek? İşte bazı örnekler:

Suda Doğum Nasıl Yapılır?

Gebe rahim ağzı 4-5 santim açıldıktan sonra yani aktif doğum fazından itibaren özellikle derin ılık suda uzanmalıdır.

Siyah Çay

Çay lezzetli bir içecek olmasının yanı sıra, bilim çevreleri, son yıllarda çayın tedavi edici potansiyelini tekrar keşfetmiştir. Çay, sebze ve meyvelerde ...
Total
0
Share