Bilinçsiz Alınan Güneş Işığı Hem Dışınızı Hem İçinizi Yakar

Melanom dışındaki cilt kanseri türlerinden bir diğeri olan skuomöz hücreli cilt kanseri hayati tehlike barındırmakla birlikte daha çok ileri yaşlarda ortaya çıkıyor.

Skuamöz Hücreli Karsinoma Nedir?
Deri kanseri türü olarak “Skuamöz hücreli karsinom”güneşle ilişkisi mutlak kanıtlanmış tek kanser türüdür. Çünkü skuamöz hücreli karsinom genellikle ileri yaşlarda görünür. Deride güneşin birikici etkileri sonucu ortaya çıktığı için yaşla görülme riski artar. Mesela 90 yaş üstü kişilerde skuamöz hücreli karsinomun görülme riski çok daha fazladır.

Hayati riski var mıdır?
İlerleme şekline ve tiplerine göre değişiyor ama tedavi edilmezse hayatı tehdit edebilir.

Belirtileri nedir?
Daha çok güneş gören bölgelerde görülür. Genellikle dudak ve saçlı deride rastlanıyor. Yüzün herhangi bir bölgesinde de görülebilir. Deride kalınlaşma ve kabuklaşma şeklinde özellikle güneş hasarının fazla olduğu bölgelerde görülür. Yaşlılarda görülme riski çok daha yüksektir. Diğer cilt kanseri türlerine göre güneşle ilişkisi bakımından en yüksek kanıtı olan kanser türü skuamöz hücreli karsinomdur.

Skuamöz hücreli kanser tedavisi sonrasında kanser tekrarlar mı?
Skuamöz hücreli karsinomda çok sık olmamakla beraber tekrarlama olur.

Prof. Dr. Sedef Şahin

Total
0
Shares
Related Posts

Çocuğunuzda Doğuştan Gelen Sorunlar

Çocuğunuzda ciddi solunum sıkıntısı varsa, nefes almakta zorlanıyorsa, ağlarken sesi düzgün akmıyorsa, beslenirken morarmalar oluyorsa vakit kaybetmeden bir uzmana götürün.

Zamanı durdurmanın çok özel 8 sırrı!

Yüzde birkaç kırışıklık, saçlarda beyaz bir örtü… Bunlar “yaş almanın” olağan belirtileri. Fakat, zamana karşı sapasağlam ayakta durmak sizin elinizde. 8 doğal güzellik önerisi ile zamanı durdurun.
Total
0
Share