Problemli Evliliklerde Çözüm Kolaylaşacak

Türkiye’de geleceğin ailelerinde bireysel yapı daha ön plana çıkacak ilişkilerin ortak alanında ise duygusal ve cinsel paylaşımlar bulunacaktır.

Bireysel Yapı Ön Plana Çıkacak
Birçok kavramın hızla değiştiği günümüz Türkiye’sinde,toplumun temeli olarak nitelendirilen ailenin ve evlilik kurumunun da değişim göstermektedir. Önümüzdeki 20 yıllık sürece bakıldığında,bireyselleşmenin daha da artacaktır. Aslında bireyselleşme ihtiyacı ile birliktelik arasında bir denge vardır. Ancak,insanların kendi ekonomik ihtiyaçlarını karşılama becerisi arttıkça,ivme bireyselleşme lehine gelişecek. Bu anlamda gerek çift ilişkilerinde,gerekse aile ilişkilerinde,birliktelikler iç içe geçmek yerine,belli alanlarda kesişecek. Yani bireysel yapı daha ön planda olacak. İlişkilerin ortak alanında ise duygusal ve cinsel paylaşımlar bulunacaktır.

Sorunlu Problemli Evliliklerde Sorun Yerine Çözüm
Bu ortamda,evliliğin "kurum"özelliğinin önemini ve ağırlığını yitirmeye devam edecektir. Ancak,sorunlu ve problemli evliliklerin de tıkanma yerine çözüme ulaşması kolaylaşacak,çünkü artık ilişkiler arasındaki çatışmalara yansız yaklaşan terapistler olacaktır. Aslında bir nevi farkındalık artışı sağlanacaktır. Tek ebeveynli olma kavramı,toplumdaki bu hızlı değişime rağmen,çok da tercih edilen bir kavram olmayacaktır. Çiftler boşanmak yerine,ilişki içi serbestlik isteyeceklerdir. Çekirdek aile yapısının doğasının da değişecektir. Artık çocukları için kaygılanan,onları dizi dibinden ayırmayan aileler yerine eş-ebeveyn-çocuk ilişkisinde daha demokratik ve sorumluluklar yüklenebilen aile yapısı gelişecektir. Kadının sosyal hayata daha çok girmesi ve ekonomik özgürlüğünü kazanmasının,sanıldığı gibi boşanmaların artışına neden değildir. Kadının sosyal hayata girmesi,ekonomik özgürlüğünü kazanması,söz konusu olumlu gelişmelerin önemli bir bileşeni ve etkenidir.

Cinsellik Doğal Olmalı
Bunun doğrudan,evlilik-boşanma ilişkisinde değerlendirilmemesi gerekir. Ancak,bu durum elbette iki taraflı bireyselleşmeye hizmet eder.
Kadının ekonomik özgürlüğünü kazanmasıyla,evlilikte ilişkilerin iç içe geçtiği yapı,işlevini yitirmeye devam edecektir. Cinsellik konusuna bakışta da değişimler olacaktır. Aslında bütün çaba cinselliğe bakış açısının değiştirilmesi yönündedir. İnsanların,cinselliği çok daha doğal,çok daha anlaşılır yaşaması gerekmektedir. Bir tabu halinde olmamalıdır. Gençler doğru bilgilendirilmeli,’yasak’ yerine ‘sınırlar’ olmalıdır. Her yaşın özelliklerini iyi bilmelidirler ki,bugün karşılaşılan problemlerden biri olan,ilk cinsel deneyim yaşı düşmesin.

Dr. Obengül Ejder

Total
0
Shares
Related Posts

Dünyada yaşanan son dört grip salgınının nedeni

Amerikalı bilim insanları, dünyada yaşanan son dört grip salgınının, Büyük Okyanus'un doğusunda, soğuk suların deniz yüzeyine çıkmasına yol açan atmosfer olayı La Nina’dan sonra meydana geldiğini belirledi.

Ekmek ve Ekmek Grubu

Unun, lezzeti acı olmamalı, rengi beyaz olmalı, küf ve böcek olmamalıdır. Ekmeğin, kabuğu yanık olmamalı, hafif sert ve gevrek olmalı ve kokusu ...
Total
0
Share