Obeziteyi Zihninizde Durdurun

Obeziteyi durdurmanın yöntemi, sadece tek bir yönteme saplantılı kalmayıp birçok farklı yöntemi aynı anda uygulamaktan geçmekte.

Obeziteyi durdurma konusunda psikolojik olarak size yardımcı olabilecek yöntemlere göz atmanızda fayda var:

Yolu Kabullenin
Birçok kişi,özellikle ilk zamanlarında araba sürerken kaza yapacağı konusunda takıntılı olabilir,bu sebeple bir pişmanlık ve güvensizlik arasında gidip gelir. Kilo vermeye çalışmak da bununla benzerdir,nerede olduğunu,nasıl olduğunu ve neler yapılması gerektiğini kabullenmek oldukça önemlidir. En önemlisi de yolda olduğunu kabullenip,nasıl gideceğine karar vererek,bu yolcuğu yeni bir macera olarak görmek!

Hataları Tespit Edin
Obezite hastalığı olan kişilerin yaptığı bazı bilişsel hataları inceleyerek,elinizden geldiğince tekrarlamamakta fayda var:

– Riskleri,zararları ve tehlikeli gözünde fazla büyütmek
– Mükemmeliyetçilik ve kontrolü ele almak
– Felaket senaryoları düşünmek
– Kalıcı kuşku
– Batıl düşünceler
– Belirsizlik
– Hoşgörüsüzlük
– Kötümser olmak
Anksiyete
– Olağanüstü etkiler düşünmek

Çılgın Olun
Yapılan araştırmalar,öfke gibi duyguların zaman zaman mutluluk seviyelerine katkıda bulunduğunu göstermekte. Yapılan çalışmada öfke hissi uyandıran müziği seçen katılımcıların,mutluluk hissi veren müziği seçen katılımcılara göre daha sağlıklı bir ruh haline sahip olduğu gözlemlendi. Birinci grup,hayat ile ilgili daha fazla memnuniyet belirtileri gösterirken,olumlu notlar gözlemlendi ve arkadaşlarıyla aralarında daha güçlü bir bağ olduğu görüldü. Yani genel olarak içinizden ne geliyorsa tüm duyguları,mutluluğu ve öfkeyi dozunu kaçırmadan,istediğiniz gibi yaşayın!

Mizahi Olun
Mizah,en iyi arkadaşınızdır. Bu kadar çok sabitlenmiş duyguların arasında az bile olsa mizahi yaklaşımı benimsemek oldukça iyi gelecektir. Hatta beynin duygusal merkezindeki limbik sistem,mizahi hislere en çok ihtiyaç duyan bölüm.

Yukarıda belirtilen konular,obezite konusunda psikolojik olarak size yardımcı olabilecek ipuçlarıdır. Fiziksel olarak sağlığınızı etkileyecek bir sorun olduğunu düşünüyorsanız bir sağlık kuruluşundan veya doktorunuzdan yardım almalısınız.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share