Yeni Yılda Yeni Kararlar Alın, Ama Kendinizi Şartlamayın

Yeni yılda yeni kararlar almak güzel ama mutlaka yeni kararlar alacağım diye strese girip gerçekleşmeyecek hayaller peşinde koşmak doğru değil.

Yeni bir yıla girerken hepimiz ister istemez geçirdiğimiz bir yılın muhasebesini,özeleştirisini,sevinçlerimizi,üzüntülerimizi,kayıplarımızı ve kazançlarımızı,bunların nedenlerini düşünüyoruz. Yaşam terazisinde hangi koşullar ve nedenler mutsuzluğumuzda birinci derecede rol oynuyorsa onları değiştirmeye çalışıyoruz. Kimimiz yeni kararlar alıyoruz,kimimiz şans oyunlarını abartıp çok paraya sahip olarak mutsuzluk gemisinin rotasını mutluluk limanlarına çevirmeye çalışıyoruz.

Yeni yılda yeni kararlar almak güzel ama mutlaka yeni kararlar alacağım diye strese girip,aceleci davranmak,gerçekleşmeyecek hayaller peşinde koşmak,piyango biletlerine tüm umutları bağlamak doğru değil.

Yeni yıla girerken hayatımızı nasıl gözden geçirmemiz gerektiği ve yeni kararlarımızı alırken nelere dikkat etmemizin doğru olduğunu anlatan yeni yıla ilişkin sık sorulan sorular ve yanıtları:

Yılbaşında Yeni Kararlar Almak Doğru Mudur?
İnsanlar zaman zaman yeni kararlar almak veya aldıkları yeni kararları uygulamaya koymak için belli tarihlere ihtiyaç duyuyor. Örneğin diyete başlayacak birinin pazartesi gününü beklemesi gibi. İnsanlar genelde salı günü diyete başlamaktansa pazartesi günü başlamayı daha çok tercih ediyor. Yılbaşı da hayata karşı beklentilerimizi,yaşam doyumumuzu yeniden değerlendirmek,hayata karşı bakış açımızı yeniden gözden geçirmek için iyi bir fırsat oluyor. Bu tür sorgulamalar için ille de yılbaşını beklemek gereksizdir. Ancak insanlara bu tür sorgulamaları hatırlatması yönünden fayda sağlıyor.

Kendimizi Nasıl Geliştirebiliriz?
Yılbaşında hayatımıza bir an için dışarıdan bakma fırsatını yakalarız. Geçen yıl neredeydim,nereye gitmek istiyorum ve şu an istediğim yerde miyim gibi sorular sorarız. Böylece geride bıraktığımız yılın muhasebesini yapmış oluruz. Bu muhasebede kendinizi acımasızca eleştirmek yerine geliştirici eleştirilerde bulunmakta fayda var. Örnek vermek gerekirse,“Neden para kazanamıyorum?”demek yerine,“Nasıl para kazanabilirim?”diye düşünmeye çalışabilirsiniz.

Doğru Beklenti Nasıl Oluşturulabilir?
Yeni yılla birlikte insanlar hayata yeni bir başlangıç yapmak istiyorlar. Yeni umutlar,yeni beklentiler yeni hedefler belirlenmeye çalışıyorlar,ancak bunu yaparken bu beklentilerin çok uçuk ve ulaşılamaz olması kişileri hayal kırıklığına uğratabiliyor. Her ne kadar yıl başı yeni bir başlangıcı ifade ediyorsa da geçmişteki yaşantımızdan bir anda kurtulup yepyeni bir hayata başlayacağımızı düşünmek hayalci bir yaklaşım olacaktır.

Karar Almak Mı Hedef Koymak Mı Önemli?
Bizim önerimiz insanların yeni yıldan soyut ve belirsiz şeyler beklemektense daha somut şeyler beklemeleri yönündedir. “Yeni yılda mutlu olmak istiyorum”türünden beklentiler yerine “Mutsuz olduğum işimi değiştirmek istiyorum”beklentisiyle bu hedefe yönelik adımlar atmak,daha doğrusu önce karar alıp ardından hedefler koyarak kendimiz için en uygun şartları yaratmaya çalışmaktır.

Şans Oyunları Hayal Kırıklığı Yaratırsa Ne Yapılmalı?
Yılbaşına daha iyi girebilmek,maddi olarak hayatımızı değiştirmek için yılbaşında şans oyunlarına ilgi artırıyor. Özellikle de milli piyango çekilişleri yoğun ilgi görüyor. Bu oyunların oynanması yaşamımıza yeni bir renk ve heyecan getirmesi açısından faydalı olabilir. Ancak bazı kişilerin şans oyunlarını çok fazla abarttıklarını bunun bir eğlence ve heyecan getirmesinden ziyade bir kumara dönüştürdüklerini görülüyor. Çekilişin sonunda,sonuç olumsuz olduğunda yoğun hayal kırıklıkları yaşanabiliyor. Şans oyunları belirli ihtimaller üzerine kurulur. Yılbaşında büyük ikramiyeyi kazanma ihtimali belirlidir. Ve bu ihtimal de çok yüksek değildir. Büyük ikramiyeyi kazanamadıysanız bu durumu milyonlarca kişi ile paylaştığınızı unutmayın. Sadece ben kazanamadım şeklinde düşünmek,durumu kişiselleştirmek yaşadığınız hayal kırıklığını artıracaktır.

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Psikolog Ferahim Yeşilyurt

Total
0
Shares
Related Posts

Zayıflattığı Söylenen Bitkisel Ürünlere Dikkat!

Mate yaprağı, funda yaprağı, biberiye, kekik, yeşil çay, at kuyruğu, limon yağı, ardıç tohumu, acı biber... Bu 9 bitki içeriğine sahip ürünleri kullanmadan önce bir uzmana başvurun, sağlığınızı tehlikeye atıyor olabilirsiniz!
Total
0
Share