Kötü Yapılmış Sünnet İleride Cinsel Problemlere Yolaçar

Sünnet sırasında aşırı cilt çıkarılmışsa gergin penis cildi, penisin dışarı çıkmasına izin vermez. Bu hastalarda penis cildini bir şekilde uzatmak gerekir. Cildi uzatmak için cilt grefti koymak ya da penis kökündeki cilde z-plasti yapmak gerekebilir.
Gömülü Penis
Gömülü penis deformitesinde,peniste kısalık olması gerekmez. Penis,penis kökündeki dokularda aşırı yağ birikmesi sebebiyle gömülü gibi durur;yani en büyük sebep şişmanlıktır. Çevresindeki dokunun liposelection yöntemiyle lokal anestezi ile alınması sonrasında izsiz,hızlı ve net sonuç alınır,ikincil kazancı da penisi daha uzun kılmasıdır. Birçok hasta bu şikayetin bu kadar kolay çözümlenmesi karşısında hayretlerini ifade ederler.
Gömülü Penisin Diğer Bir Sebebi Sünnet…
Bu duruma yol açan bir diğer sebep kötü yapılmış sünnettir. Sünnet sırasında aşırı cilt çıkarılmışsa gergin penis cildi,penisin dışarı çıkmasına izin vermez. Bu hastalarda penis cildini bir şekilde uzatmak gerekir. Cildi uzatmak için cilt grefti koymak ya da penis kökündeki cilde z-plasti yapmak gerekebilir. Cilt grefti;o bölgedeki cilt eksikliğini gidermek için yapılırken z-plasti,o bölgenin cildinde uzama sağlayan bir yöntemdir.
Gömülü penis deformitesi nadiren doğuştan olur.
Bu vakalarda penisi bu bölgede gömülü durmaya zorlayan bağ dokular vardır. Bu vakalarda kasıklarda yağ bezeleri bulunabilir ve bu bölgede biriken yağ dokusu testislere,iki bacak arasına kadar uzanabilir. Penis gövdesi içeri gömülü durduğundan gevşek penis cildi katlanmış olup penis başı çevresinde görülebilir. Doğuştan bu şekilde gömülü penis varsa,penis başı çevresinde katlanmış görülen normal penis cildi sünnet sırasında yanlışlıkla alınabilir;bu durumda penis gövdesinin cildi,gerçek anlamda kısaldığından perysi dışarı almak bundan sonra mümkün olmaz.

Dr. Abdullah Etöz

Total
0
Shares
Related Posts

Kalp Krizi Riskiniz Nedir?

Kalp krizi, kalbi besleyen damarlar olan koroner damarların aniden tıkanması ya da ileri derecede daralması sonunda kalp kasının yeterince oksijenlenip beslenememesi durumudur.
Total
0
Share