Cep Telefonu Çalar Saatiniz Olmasın

Elektromanyetik radyasyonun oluşmasına sebep olan yeni teknolojik ürünlerini günlük yaşamımızda yoğun olarak kullanmaktayız.

Elektromanyetik Radyasyon Havuzuna Düşmeyin

Elektromanyetik radyasyonun oluşmasına sebep olan yeni teknoloji ürünlerini günlük yaşamımızda yoğun olarak kullanmaktayız. Yüksek gerilim hatları,TV ve bilgisayarlar,FM ve TV vericileri,mikrodalga fırınlar,mobil telefonlar,mobil telefon baz istasyonları,kablosuz telefonlar,uydu antenleri ve verici antenler,radar antenleri,bluetooth,kablosuz internet,kablosuz ses ve görüntü sistemleri elektromanyetik radyasyon havuzunu oluşturmaktadır.

Cep Telefonu ve Kanser İlişkisi

Cep telefonları,haberleşme dışında fotoğraf,video vb. multimedia özellikleri ile günlük yaşamımızın en derinlerine yerleşmiş durumdadır. Günümüz coğrafyasında;sosyal paylaşım sitelerine,e-mail ve internet ortamına anında ulaşım olanağı ile bu teknoloji,yemek içmek gibi en temel gereksinimlerden birisi olarak algılanmaktadır.

Cep telefonu kullanımının çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği korkusu yaygın olarak görülmektedir. Bu sağlık sorunları içerisinde belki de en ciddi olanı cep telefonlarının kansere neden olduğu konusundaki inanıştır.

Bugüne kadar cep telefonları ve baz istasyonları ile kanser arasındaki ilişkinin incelendiği çok sayıda çalışma yayımlanmıştır. Bununla birlikte bu yayınların sonuçları birbirileriyle çelişkili sonuçlar vermektedir. Bugüne kadar bu konuda olumlu ve olumsuz sonuçların bildirildiği çok sayıda yayımlanmış çalışmaya rastlamak mümkündür. Dolayısıyla zararlı etkileri konusunda net olarak fikir sahibi olmadığımız bu cihazları dikkatli kullanmamız gerekmektedir.

Cep Telefonu Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Cep telefonu kullanırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta uygun SAR değerine sahip cep telefonu satın almaktır. Mutlaka bu değeri öğrenmeli ve uygun olmayan cihazlara rağbet edilmemelidir.
  • Telefonla konuşma süreleri kısa tutulmaya özen gösterilmelidir.
  • Kulaklık ya da hands free özellikli telefon kullanımı elektromanyetik etkilenimini azaltmaktadır.
  • GSM operatörlerinin yaptığı bedava konuşma kampanyaları telefon kullanım süresini artırmaktadır. Telefonların bir haberleşme aygıtı olduğu amacı dışında sohbet için kullanılmaması gerekliliği akılda tutulmalıdır.
  • Açık olan her cep telefonu (Stand by) belirli aralıklarla içerisinde bulunduğu hücrenin baz istasyonuna "ben buradayım"sinyali gönderir. Gün boyu üzerimizde taşıdığımız telefonumuzdan akşam olup eve geldiğimizde uzaklaşmamız gerekmektedir.
  • Gece yatarken baş ucunda bulundurulması ve çalar saat olarak kullanılması son derce yanlış bir tutumdur. Her evde eskiden olduğu gibi bir çalar saat bulunması gereklidir. Bizim çocuklarımızda çalar saat kullanmayı öğrenmeliler ve cep telefonu ile uyanmamalıdırlar.
  • Cep telefonu çalar saat değildir,baş ucunuzda bulunmamalıdır. Her eve bir çalar saat gereklidir.

Doç. Dr. Murat Dinçer

Total
0
Shares
Related Posts

Adet Sancılarından Kurtulmak Mümkün

Kadınların her ay düzenli olarak adet (regl) sancılarıyla baş etmek zorunda kalmaları sadece fiziksel olarak değil, ruhsal olarak da sorunları beraberinde getirir.

Rahim Kanseri Nedir?

Rahim kanserleri iki ana başlık altında incelenir. Birincisi ve en sık görüleni rahim içini döşeyen endometriumdan (rahim iç zarı) kaynaklanan ve ikincisi çok daha az görülen rahim kas tabakasından kaynaklanan kanserlerdir.
Total
0
Share