Hashimoto hastalığında hangi belirtiler görülür?

Tiroidin sinsi hastalığı hashimoto belirtileri için okumaya devam ediniz.

Tiroidin sinsi bir hastalığıdır. Uzun süre herhangi bir şikayete yol açmaz. Tiroid bezinde ağrı veya hassasiyet yoktur. Genellikle tiroid büyümesi sessiz olur. Tiroid bezinde bir büyüme ile kendini belli edebilir. Yıllar içerisinde ilerler ve tiroidin çalışmasında azalma sonucu bazı bulgular ortaya çıkar.

Tiroid hormonlarında azalma sonucu hipotiroidi geliştiğinde metabolizma hızında yavaşlamaya bağlı kilo alma,halsizlik,uykuya meyil,zeka ve zihin fonksiyonlarında yavaşlama,depresyon,seste kalınlaşma,saç dökülmesi,ciltte kuruluk,solukluk,kansızlık,kalp hızında yavaşlama,kabızlık,kas ağrıları,adet düzensizlikleri,yumurtlamada bozukluk,kısırlık,kolesterolde artış,konuşmada ve hareketlerde yavaşlama bunlardan başlıcalarıdır.

Bu problemlerin önemli bir kısmı eksik olan tiroid hormunun tedavi ile yerine konması sonucu düzelir ve normale döner. Ancak çocukluk çağında zeka ve büyüme,gelişme ile ilgili problemleri kapsayan durumlarda bu bozukluklar kalıcı olabilmektedir.

Doç. Dr. Rüştü Serter

Total
0
Shares
Related Posts

Akciğer Kanserinde PET/BT Avantajları

Akciğer kanserlerinin evrelemesinde; tümör, bölgesel lenf bezleri ve metastaz varlığının değerlendirilmesi, tedaviye başlanmadan önce büyük önem taşıyor.
Total
0
Share