Zayıflama İlaçları

Zayıflamak için bilinçsiz ilaç ile çeşitli zayıflama ürünlerinin kullanımının sağlığı son derece olumsuz yönde etkileyeceği unutulmamalıdır.

Obezite,kalp-damar hastalıkları,yüksek tansiyon,şeker hastalığı,bazı kanser türleri,solunum sistemi hastalıkları,kas-iskelet sistemi hastalıkları vb. pek çok sağlık probleminin oluşmasına zemin hazırlamakta yaşam kalitesi ve süresini olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle obezite mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır.

Yapılan araştırmalar dünyada olduğu gibi ülkemizde de fazla kilolu olma ve obezite sıklığının giderek arttığını ve obezitenin özellikle çocuklarımızı ve gençlerimizi etkisi altına almaya başladığını göstermektedir.

Obezitenin bu kadar yaygınlaşması,tedavisinin uzun ve süreklilik gerektiren bir süreç olması yaz aylarının yaklaştığı şu günlerde kısa sürede sonuç alabilmek için bireyleri istenmeyen uygulamalara yönlendirebilmektedir. Özellikle zayıflamak için bilinçsiz ilaç ile çeşitli zayıflama ürünlerinin kullanımının sağlığı son derece olumsuz yönde etkileyeceği unutulmamalıdır.

Bu konuda aşağıda belirtilen hususların mutlaka göz önünde bulundurulması gerekmektedir.
•Obezite tedavisinde bireye özgü diyet,egzersiz ve davranış değişikliği tedavinin temel ilkeleridir.
•Zayıflama sürecinde aşırı ve hızlı ağırlık kaybından mutlaka uzak durulmalı,ağırlık kaybı için bireyin cinsiyeti,yaşı,boyu ve fiziksel aktivitesi dikkate alınmalı,kişinin beslenme alışkanlıklarına uygun alınan enerji ile tüketilen enerjinin dengelendiği doktor ve diyetisyen kontrolünde bir beslenme programı uygulanmalıdır.
•Obezite tedavisinde kullanılan ilaçların hafif ve orta derecede ağırlık fazlalığı olan bireyler için uygun olmadığı unutulmamalıdır.
•Kullanılan ilaçların,sağlık yönünden güvenirliğinin saptanmış olması,obeziteye neden olan etiyolojiye uygun bir etki göstermesi,kısa ve uzun dönemde önemli yan etkisinin olmaması ve bağımlılık yapmaması büyük önem taşımaktadır.
•Zayıflama ilaçları asla gelişigüzel kullanılmamalıdır. Zayıflama ilaçlarını kimlerin ne kadar süre ile kullanacağı mutlaka doktor önerisi ve kontrolünde olmalıdır.
•Obezitede tedavi öncelikle diyet,egzersiz ve davranış değişikliği olmakla beraber bunun mümkün olamadığı ve
•BKİ’nin >30 kg/m2 olması
•(obezite ile ilgili başka risk faktörü olmadığı durumda)
•BKI’nin >27kg/m2 olması ve obezite ile ilişkili risk faktörleri/komplikasyonlardan (kalp-damar hastalıkları,diyabet,hipertansiyon,dislipidemi,uyku apnesi vb. ) en az birinin varlığı
•Tıbbi beslenme ve egzersizi içeren davranış tedavisine yanıt alamama durumlarında ilaç tedavisi tercih edilebilir.
•Obezite tedavisinin başarılı olması için hastanın ilaç tedavisinin yanı sıra tıbbi beslenme tedavisi ve egzersiz tedavisini sürdürmeyi kabul etmesi ve düzenli olarak kontrollerini yaptırması gerekmektedir.
•Obezite ilaçlarının maliyetinin yüksek,yan etkilerinin fazla olduğu unutulmamalıdır.
•Tedavi süresince gebe kalınmamalı ve ilaç tedavisi gebelik ve emziklilik dönemlerinde kullanılmamalıdır. Ayrıca şeker hastaları,kalp,troid ve bunun gibi sağlık problemi olan kişilerin doktor önerisinde ilacı kullanıp kullanmayacağına karar verilmelidir.
•Kullanılan ilaçların Sağlık Bakanlığı tarafından izinli olması da çok önemlidir.
•Aksi durumda kilolu bireyler tarafından uzman kontrolünde kullanılmayan bu ürünler insan sağlığını tehdit edebilmekte ölüme kadar varabilen ciddi sorunlar yaratabilmektedir.
•Bunun yanında zayıflama amacı ile bir çok ürünün gıda takviyeleri adı altında aktar,market,distribütörlük ile satışı yapılmakta ve her geçen gün bunlara yenisi eklenmektedir. Ancak genel olarak bakıldığında bu ürünler ile yapılmış uzun süreli kullanımda etkinliği ve güvenliği gösteren çalışma sayısı son derece kısıtlıdır. Bu tür ürünlerin yarar ve zararları iyi değerlendirilmeli,kullanılan diğer ilaçlarla etkileşimi ve yan etkileri göz önünde tutulmalıdır.
•5996 Sayılı Kanun kapsamında "gıda"olarak yer alan ürünlerin özellikle "zayıflatıcı bitkisel ürünler","gıda takviyeleri"ve "özel beslenme amaçlı gıdaların"kontrol ve denetimi ile gıdaların ithalat ve ihracat kontrolleri ve üretim izinleri görevi de Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yapıldığından bu ürünler satın alınırken mutlaka Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı izni aranmalıdır.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Genç Erkekler Erken Andropoza Dikkat!

Andropoz erkeklik hormonu düşüşü ve buna eşlik eden cinsel/fiziksel aktivite azalması ile birlikte sperm sayısı azalmasıdır. Genellikle 50 yaştan sonra başlar ama 30 yaşında bile görülebilir.

Nerede O Eski Bayramlar…

Geçen zaman, değişen dünya, eskiye özlem duyma, yeniye uyum sağlama, insanların hayatlarında kabul ettiği gerçeklerin arasında yer alıyor. Bu noktada bayramların hayatımızdaki yeri de git gide değişiyor belkide...
Total
0
Share