Endoskopik Gastroözafajial Reflü Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Son yıllarda reflü hastalığının endoskopik yöntemlerle tedavisinde yeni yöntemler geliştirilmiştir.

Son yıllarda reflü hastalığının endoskopik yöntemlerle tedavisinde yeni yöntemler geliştirilmiştir. Bunlardan birisi yemek borusunun alt ucundaki yemek borusu- mide arasındaki sfinkter (kapak) bölgesine radyo-frekans dalgaları uygulayarak buranın büzüşmesini hedefleyen Stretta yöntemidir.Ülkemizde de bu yöntem uygulanmaya başlamıştır. Yemek borusunun alt ucuna endoskopik olarak dikiş atılması ( entocinch plication) ve yine bu bölgede kapak fonksiyonu görecebilecek biolojik polimer madde enjeksiyonları (Enteryx) gibi yöntemler de uygulanmaktadır. Endoskopik tedavilerin kısa sürede yapılabilmeleri ve hastanede yatış gererektirmemeleri gibi avantajları vardır. Ancak henüz yeni yöntemler olduukları için uzun dönemdeki etkinlikleri veolası yan etkileri yeterince bilinmemektedir.

Prof. Dr. Hülya Hamzaoğlu

Total
0
Shares
Related Posts

Bağırsak Kanserleri

Erken evrede yakalanılan kanserlerde sağ kalım % 90’lardayken ileri evrede ise % 12’lere düşmektedir. Bu nedenle günümüzde kanser taramaları önemli

Sigaranın Gözü Doymuyor

Dünya genelinde her yıl 12, 7 milyon kişinin yakalandığı ve her yıl 7 , 6 milyon kişinin yaşamını yitirdiği kanserde , en büyük düşman sigara olarak gösteriliyor .
Total
0
Share