Az İlgi Gören Çocuk Yeme Bağımlısı Oluyor

Anne babanın aktif çalışması,çocuklar arasındaki çatışma ve bozuk ilişki çocuğun ruh sağlığını etkileyip aşırı yemesine neden olur.

BEĞENİLMEME DUYGUSU
Bu çocukların sosyal hayatta karşılaştıkları sosyal ve psikolojik sorunlar nelerdir?
Obezite benlik saygısı ve okul başarısında düşüşe sebep olur. Sosyal ilişki kurma üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Obezite,genellikle içe kapanık,çevresiyle ilişki kuramayan,beğenilmeme duygusu ağır basan ve kendine güveni olmayan çocuklar ortaya çıkmasına neden olur. Bu psikolojik sorunlar ergenlik dönemindeki obez çocuklarda daha da artar.

ÇEVRESİ DESTEK OLMALI
Çocuklarda obezite’nin tedavisi nasıl olmalı?
Obezite tedavisinde doktor,diyetisyen ve çocuk psikoloğunun takım halinde çalışması önemlidir.
Tedavi sürecinde çocuk aşırı zorlanmamalı ve baskı uygulanmamalıdır. Çocuğun ailesi ve arkadaşları da destek olmalı,yaşına uygun bir diyet ve egzersiz programı oluşturulmalıdır. Verilen diyette katı olunması,tedavinin başarısız olmasına neden olabileceği gibi çocuğu gizli gizli yemek yemeye teşvik eder.

BİR DÜNYA OLUŞTURUYOR
Obez çocuklar birtakım psikolojik sıkıntılardan dolayı başvuruyor mu?

Aileler obezite konusunda maalesef çok bilinçli davranmazlar. Dolayısıyla obezite tedavisinde psikolojik destek göz ardı edilir. Oysaki obezite pek çok psikolojik sıkıntıyı beraberinde getirdiği gibi,pek çok psikolojik sorun da obeziteye neden olur. Anne ve baba ile yaşanan çatışmalar,bozuk sosyal ilişkiler,televizyon ve bilgisayar bağımlılığı bu sorunlardan sadece birkaçıdır.
Örneğin,ailesi ile problem yaşayan ve sürekli eleştirilen bir çocuk,onlardan görmek istediği ilgi ve desteği göremeyince,bilgisayar ve televizyon başında kendi için oluşturduğu dünyasında yemek yiyerek mutlu olmaya ve rahatlamaya çalışır. Bu durum aslında çocuğun onay alma,ilgi ve şefkat görme ihtiyacı içinde olduğunu gösterir.

DOYURMA ENDİŞESİ
Anne ve babaların yaptıkları en büyük hatalar neler?

Bebeklik döneminden itibaren ailenin çocuğunun beslenmesi ve doyurulması ile ilgili endişeler yaşaması,’yemezsen büyüyemezsin’,’bitirmezsen arkandan ağlar’ şeklindeki uyarılarla çocuklarını büyütmesi,ilerleyen yıllarda çocukta aşırı beslenmeye neden olabilir. Anne babanın çocuğa yeteri kadar vakit ayırmaması,işten eve geldiklerinde bilgisayar oynadığını gördükleri çocuklarına müdahale etmemesi,çalıştıkları için evde yemek pişmemesi ve çocukların karınlarını gün boyu abur cubur ile doyurması da obeziteye davetiye çıkaran hatalardandır.

Psikolog Didem Evre

Total
0
Shares
Related Posts

Hıçkırığa Karşı 6 Yöntem

Hıçkırıklar genellikle kısa süreli olup ve bazen kendiliğinden geçer. Ancak bazı yöntemler de hıçkırığın geçmesini sağlayabilir.
Total
0
Share