Mide Balonunun Yan Etkileri Var Mı?

Uygulama sonrası özellikle ilk 24 saate bulantı, kusma ve kramp tarzı ağrılar gözlenebilir. Bu tür rahatsızlıkların giderilmesi için medikal tedavi uygulaması yapılır.

BALONUN ÇIKARTILMASI

Balonun çıkartılması da endoskopi ünitesinde yapılmaktadır. Yine hastayı rahatlatıcı ilaçlar uygulanarak uyuması sağlandıktan sonra balon gastroskopi sırasında özel bir aletle indirilir ve ağızdan dışarıya çıkartılır. Bu işlem 10-15 dakika sürer. Çıkartma işleminin de önceden öğrenebileceğiniz belirli bir ücreti vardır.

OLASI YAN ETKİLERİ

Uygulama sonrası özellikle ilk 24 saate bulantı,kusma ve kramp tarzı ağrılar gözlenebilir. Bu tür rahatsızlıkların giderilmesi için medikal tedavi uygulaması yapılır. Bu şikayetler geçicidir ve yaklaşık 1 hafta sonra hasta oldukça rahatlamış olacaktır.

İGB ye bağlı komplikasyon çok nadirdir. Literatürde bazı hastalarda balon intöleransı ve çok nadir balonda delinme bildirilmişitir. Böyle bir durumda balonun endoskopik olarak çıkarılması gerekmektedir.

Hastayı sakinleştirmek için kullanılan ilaçlara karşı allerjik reaksiyon gelişmesi,çok nadiren her damardan uygulanan ilaçta olduğu gibi yaşamı tehdit edebilir. Solunum yollarına salgıların veya sıvının kaçması. Balon yerleştirilirken yemek borusunun ve midenin tahrişi,kanaması ve çok nadiren delinmesine neden olabilir. Balon delinmesi ince barsak tıkanmasına yol açabilir. Cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.


Sonuç olarak;
IGB cerrahi tedavi düşünmeyen yada bu tarz cerrahi işlemlerden çekinen obez hastalar için (gastrik band yada gastrik bypass gibi) önerilebilecek,uygulaması kolay bir yöntemdir. Hedeflenen kilo kaybının sağlanması için diyetisyen kontrolünde olmak ve kalori kontrolü uygulanması şarttır. Ancak bu yöntem geçicidir,birlikte hastaların uzun dönemde kalıcı kilo kaybı sağlamaları için mutlaka yeme alışkanlıklarını değiştirme gayreti içerisinde olmalıdırlar.

Prof. Dr. Murat Saruç

Total
0
Shares
Related Posts
Total
0
Share