İdrar Kaçırma Cinsel İsteksizlik Nedeni mi?

Sarışın, açık tenli kadınlarda idrar tutamama daha çok görülür.

Her beş kadından birinde ortaya çıkan,ancak sık doğum yapan genç kadınlarda daha çok görülen idrar kaçırma sorunu yaşam standardını düşürür. Kadınlarda sıklıkla 50-60’lı yaşlar da ortaya çıkan,ancak sık doğum yapan genç kadınlarda da görülen idrar kaçırma sorunu ciddi bir problemdir. Yapılan bilimsel araştırmaların sonuçlarına göre her 5 kadından birinin hayatının bir döneminde bu sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Vajinada oluşan sarkma ve aşırı hassasiyet nedeniyle cinsel isteksizlikte ortaya çıkar.

Kadınlar Bu Sorunu Hekime Anlatır mı?
Bu sorunla karşılaşan kadınların çoğunluğunun aktif olarak sorulmadıkça doktoruyla paylaşmadığı söylenebilir. Çok doğum yapmış ve ailevi riski yüksek olan kadınlarda doğum sonrası genç yaşlarda bile görülebilir. Aynı şekilde bağ dokusu zayıf olan sarışın veya açık tenli kadınlarda daha sık ortaya çıkar. Açık tenlilerde,vücudun formunu tutan bağ dokusu ve idrar kesesinin kapanmasını sağlayan kas dokusunun yapısı,doğum gibi travmatik olaylardan sonra esmerlere göre daha çabuk zedelenebilir. Bu hasar da form bozukluklarının yanı sıra,idrar tutumama gibi fonksiyon bozuklukları da yaratabilir.

Hastalığın Kaç Tipi Vardır?
Başlıca 3 tipi olduğunu söyleyebiliriz.
URGE (sıkışma tipi):Sinir hassası yetinden kaynaklanır.
Stres tipi: İdrar kesesini kapatan kasların haşarıyla oluşur.
Karma tipi:Her iki faktör de etkili olur.

Cerrahi tedaviden mümkün olduğunca kaçınarak hastalara bazı tedaviler uygulanır.

Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Özel Egzersizler:Her türlü tam konulan idrar kaçırma tipinde genital bölgeye özgü bazı egzersizler verilir.
  • Yaşama İlişkin Öneriler:Mesane kaslarını çalıştıran egzersizlerin dışında gündüz bol,gece az su içmelerini önerilir.
  • Elektro Simülasyon Tedavileri:Bu tedavide cihazlarla elektrotlar takılıp,o bölgedeki kasların gücü ve sıkılığı artırılır. Bu tedavinin ilk birkaç ay her gün uygulanması gerekir.


Tedavi Nasıl Yapılıyor?

Ameliyat dışı yöntemler faydalı değilse hormon tedavisi uygulanarak bir hazırlık tedavisi yapılır. Hazırlık tedavisinden sonra stres ya da karışık tip idrar kaçırmaların ameliyat edilmesi gerekir. Şu anda 10’dan fazla cerrahi yöntemle idrar kaçırmanın tedavisi mümkündür,yöntemler hala geliştirilmektedir. İdrar kaçırma sorununun cerrahi tedavisinde en çok uygulanan TVT (Tension Free Vajinal Tape) adı verilen bir yöntemdir. Bu yöntemde vajinal ön ve arka duvarların yeniden inşa edilmesi ve rahmin alınmasına kadar uzanan değişik ameliyatlar kombine edilir. Bu yöntemde vajinanın ön duvarında uygulanan 1,5 cm’lik keşi ile 4-6 cm’lik prolen bant kemik dokuya doğru idrar borusunun altından geçirilerek yerleştirilir. Bantın yerleştirildiği bölge ve bantın pozisyonu,direnci ayarlanmalıdır,cerrahın tecrübesi burada büyük önem taşır.
Kullanılan sentetik bant vücuda rahatlıkla uyum sağlar,anatomik bozukluğu kısmen düzeltir,idrar borusunu kapatan kasları kontrol eden kasların fonksiyonun düzenlenmesini sağlar. Ameliyat sonrası sarkma,hassasiyet gibi etkilerden kaçmak için doktor kontrolü 6 ayda bir yapılmalıdır. Genel anestezi ile büyük kesiler yapılanlara göre bu ameliyatın basan oranının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.

Başka Hangi Nedenlerden Oluyor?
İdrar kaçırmada vajinal dokudaki sarkmaların yapısının iyi tanımlanması gerekir. Bazen bu sarkmalar idrar kaçırma tedavileri sonucunda da ortaya çıkar. Sarkmalar bazen idrar kaçırmaya neden olabilecek rahatsızlığı gizleyebilir. İdrar kaçırma şikayetleri bazen de genital bölgedeki rahatsızlıklardan değil de,bazı ilaçlardan kaynaklanabilir. Depresyon,bazı kalp ve tansiyon ilaçları bu şikayetleri ortaya çıkartır. Bu ilaçlar daha çok sinir hassasiyetini artırır.

Prof. Dr. Gürkan Arıkan

Total
0
Shares
Related Posts

Zayıflama İlaçları

Zayıflamak için bilinçsiz ilaç ile çeşitli zayıflama ürünlerinin kullanımının sağlığı son derece olumsuz yönde etkileyeceği unutulmamalıdır.

Kış Mevsimi Metabolizmanın Düşmanı

Kış mevsimi metabolizma için dezavantaj oluşturuyor. Çünkü karanlıkta uyku hormonu salgılanıyor ve bu hormon kışın daha çok salgılanıyor bu da metabolizmayı bir miktar yavaşlatan bir etkendir.
Total
0
Share