Meme protezinde kullanılan malzemeye dikkat edin!

Son günlerde yapılan uyarı, bir Fransız firmasının kısa bir dönemde ürettiği protezleri kapsamaktadır ve ülkemizdeki kullanım sayısı çok sınırlı.

Sağlık Bakanlığı,Fransa’da kansere neden olduğu ileri sürülen silikonlarla ilgili olarak harekete geçti. İthalatçı firmadan bilgi isteyen Bakanlık sonuca göre tedbir alacak. Estetik Derneği de bu silikonu kullanan hastalara kontrol çağrısı yaptı.

Sağlık Bakanlığı,Fransa’da kansere neden olduğu ileri sürülen Poly Implant Protheses (PIP) marka silikonlarla ilgili olarak harekete geçti. İthalatçı firmadan riskler hakkında bilgi isteyen Bakanlık inceleme sonucuna göre tedbir alacak. Fransa’dan gelen haberler üzerine Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği de sözkonusu silikonları kullanan hastaların doktor kontrollerini yaptırmalarını istedi. Türkiye’de bu silikonun kullanıldığı 300 kadar kadın olduğu tahmin ediliyor.

ACİL RAPOR İSTENDİ
Sağlık Bakanlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada “21.12.2011 tarihi itibarıyla ithalatçı firmaya resmi yazı yazılarak ürünlere ait ifade edilen riskler hakkında ivedi rapor istenmiştir,ilgili taraflarla yurt içi ve yurtdışı gerekli iletişim sağlanarak yapılan hızlı inceleme sonucuna göre de ürün hakkında gerekli idari tedbirler alınacaktır.”,denildi.

SINIRLI SAYIDA KULLANILIYOR
Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’nden yapılan açıklamada ise özetle şunlar vurgulandı:“Son günlerde yapılan uyarı,bir Fransız firmasının kısa bir dönemde ürettiği protezleri kapsamaktadır ve ülkemizdeki kullanım sayısı çok sınırlı olmakla birlikte tarafımızdan araştırılıyor. Derneğimiz,bu protezlerin kullanıldığı bilinen hastaların doktorlarına müracaat ederek rutin kontrollerini yaptırmalarını öneriyor. Meme protezi ameliyatı olmayı düşünen hastalar ise gönül rahatlığı içinde bu ameliyatı olabilecekler.”
Marsilya merkezli PIP adlı şirketin,yatak üretiminde kullanılan ve 10 kat ucuz olan silikon malzeme kullandığı ortaya çıkmıştı. Fransa Kanser Enstitüsü de silikonu taktırdıktan sonra kansere yakalanan sekiz kadınla ilgili araştırmalarını sürdürüyor.

İNGİLTERE’DE 50 BİN KADIN
Göğüslerine kansere neden olduğu iddia edilen Poly Implant Protheses (PIP) marka protez taktıran 50 bine yakın İngiliz kadının tehlikede olduğu belirtildi. Ancak dün açıklama yapan İngiliz sağlık yetkililer,kadınların silikonları çıkarmaları için bir neden olmadığını belirtti. Bununla birlikte “kadınların,silikonlarında yırtılma olduğuna inanıyorsa doktora görünmelerinin iyi olacağı”belirtildi. Fransız Sağlık Bakanlığı’ndan uzmanlar,yarın biraraya gelerek silikonları takan kadınlara ne tavsiye edeceklerine karar verecekler.

Sağlık Editörü

Total
0
Shares
Related Posts

Ergenlerde Cinsel Gelişim

Bireyler arası iletişimde cinsellik, kişinin karşı cinse yaklaşması ve bu yakınlaşmanın neticesinde duygusal ve bedensel aktivasyonlar neticesi doyuma ulaşma şeklinde tanımlanabilir.
Total
0
Share