Meme Kanseri Tedavisinde Soyadan Uzak Durun

Kanser tedavisi sürecinde hastaların kaçınmak zorunda olduğu besinler vardır.

Meme kanserinin bazı tiplerinde östrojen yüksekliği hastalığın gelişmesini artıran bir durum. Bu nedenle meme kanseri hastalar,içeriğinde östrojen olan besinlerden kaçınmalı.

Örneğin;

  • Östrojenden zengin soyayı kesinlikle tüketmemeli.
  • Özellikle hayvansal kaynaklı yüksek yağlı gıdaları sınırlanmalı.
  • Ağ yağlı süt ve süt ürünleri tercih edilmeli.
  • Tuzlanmış,tütsülenmiş ve turşu gibi salamura besinlerden de mümkün olduğunca kaçınılmalı.
  • Alkol alımını da özellikle tedavi sürecinde önermiyoruz. Çünkü alkol karaciğerde metabolize oluyor ve eğer biz de karaciğere yönelik ilaçlar veriyorsak,her ikisi orada yarışa girebiliyor.Bunun sonucunda ilaç vücutta etkisini tam olarak göstermeyebiliyor.
  • Gazlı içecekler de hazımsızlığı artırıp iştahı kapatıyor,böylece hastaların asıl almaları gereken protein,karbonhidrat ve yağları önlüyor. Bu yüzden hastalar sıvı ihtiyaçlarını gazlı içecekler yerine su,ayran ve meyve suyu ile karşılamalı.
  • Yağ tüketimi azaltılmalı,yağlı etlerden mümkün olduğunca uzak durulmalı. Doymamış yağ asidi içeren soya,zeytinyağı ve ayçicek yağları tercih edilmeli.
  • Aşırı tuzdan sakınılmalı. Günlük tuz tüketimi 5-6 gram olmalı.
  • Kimyasal koruyuculu hazır yiyecekler yerine doğal gıdalarla beslenilmeli. Besinleri hazırlarken kızartma,kavurma veya tütsüleme yerine haşlama,ızgara,fırında ya da buğulama,pişirme yöntemleri kullanılmalı. Kızartma yöntemiyle pişirilmesi gerekiyorsa 150 derecenin altında ve çok az yağ ile pişirilmeli.

Tedavi sonrasında hastalığın tekrar nüks etmesini önlemek veya bu riski en aza indirmek için nasıl beslenmeli?
Aslında ‘dengeli’ve ‘doğal’beslenmeyi ve tedavi sürecinde önerdiğimiz her şeyi hasta olmadan alışkanlık haline getirmeliyiz. Eğer hastalarımız daha önce bu tarz bir beslenme alışkanlığı edinmemişlerse,tedavi sırasında edindikleri olumlu davranış değişikliklerini tedavi sonrasında da devam ettirmelerini öneriyoruz.

Prof. Dr. Özlem Er

Total
0
Shares
Related Posts

Migren Aşırı Duyarlı ve Titiz İnsanların Kaderi

Yoğun bir iş gününün sonunda ya da uykusuz kaldığınız bir gecenin sabahında yaşadığınız önemli bir sağlık sorunu...Farklı nedenlerle meydana gelebilse de özellikle migrenin temelinde çoğu zaman mükemmeliyetçilik, aşırı duyarlılık ve titizlik yatıyor.

Ülser ve Beslenme

Duodenal ülser ince bağırsağın üst taraflarında, iç kısımda bulunan acı veren bir yaradır. İnce bağırsağın mideyle birleştiği yer olan duodenumda oluşur.

FAKO ile Katarakt Ameliyatı

Günümüzde FAKO adı verilen yöntemle hastaların kısa sürede sağlıklı bir görüşe kavuşmaları sağlanıyor.
Total
0
Share